Také obdivujete lidi, kteří jsou stále fit? Jak to dělají? Prozradíme vám to!

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín ZdravéRady.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zdraví lidé (zdroj foto: freepik.com)

Největší počet odolných jedinců pochází z těch, kdo jedí pestrou stravu, dobře zvládají stres a mají společenské kontakty. Na tom by nebylo až tak nic zvláštního, kdyby největší procento odolných jedinců nepocházelo z kategorie 50+. Možným vysvětlením by bylo, že tito lidé o své zdraví pečují více a častěji omezují škodlivé návyky. A co ještě dělají?


Každý den spí stejně

Vědci zjistili, že lidé, kteří spí 8 hodin a více, až 3x méně marodí s chorobami dýchacích cest. V noci se organismus obnovuje, odpočívá a reguluje stresové hormony. Pokud je jejich hladina vyšší v důsledku krátkého spánku, zvyšuje se náchylnost k infekcím.

Důležitá je také pravidelnost spánku, odolní jedinci chodí spát i vstávají ve stejnou dobu, sedm dní v týdnu.

Vynechávají polotovary

Ačkoliv jsou velkou úsporou času a šetří jakoukoli námahu, konzumaci polotovarů byste si měli dobře rozmyslet. Průmyslově zpracované potraviny mají vysoký obsah sodíku a přidaných cukrů. Obsahují také mnoho umělých přísad – plnidla, stabilizátory, zahušťovadla, konzervanty, výčet je opravdu velký. Některé z látek jsou vysloveně zdraví škodlivé.

Pijí černý čaj

Černý čaj je skutečně silný přírodní antioxidant. Podle výzkumů lidé, kteří ho popíjejí, produkují 3x více interferonů. To jsou látky ničící viry a další cizorodé látky v organismu. Doporučujeme dát si šálek černého čaje hned po ránu, místo tradiční kávy.

Myjí si ruce

Je to neuvěřitelné, ale mytím rukou můžeme snížit vznik různých chorob a infekcí až o 50 %. Zásadním pravidlem je mytí rukou před a po přípravě jídla, před jídlem, po toaletě a po kýchání či kašli. Nejlepší je klasika – mýdlo a teplá voda. Na cesty a pro děti si vždy berte dezinfekční gel s obsahem alespoň 60% alkoholu.

Nenosí těžké kabelky či tašky

Mužů se to příliš netýká, ti mívají v tašce obvykle jen věci, které nutně potřebují, i když dennodenní tahání notebooku zdraví moc neprospívá. Ženské kabelky jsou ale něco úplně jiného. Schválně si zkuste svou kabelku zvážit! Hmotnost nad 1,4 kg znamená pro kostru vážnou zátěž, která je navíc jednostranná. Pokud to jinak nejde, určitě je vždy lepší alespoň rozložit zátěž na obě ramena a nosit batůžek.

Sledují televizi

Další vcelku neuvěřitelná záležitost, ale ano, odolní lidé ji sledují. Jenže pozor! Maximálně 30 minut denně. Vědci zjistili, že příjemný televizní pořad v délce půl hodiny snižuje onemocnění až o 80 %, protože stresové hormony adrenalin a kortizol zpomalují tvorbu bílých krvinek, které zabíjejí nepřátelské viry. Zábavná půlhodinka u televize naopak produkci těchto hormonů tlumí a bílé krvinky mají prostor pro účinnou obranu proti virům, bakteriím a dalším cizorodým látkám.

Autor: Karel M.
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín ZdravéRady.cz na hlavní stránku Seznam.cz
Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru

Ještě jste nečetli

Mohlo by Vás zajímat