Také se neustále budíte s bolestmi hlavy?

Když nás bolí hlava, často si přejeme alespoň na chvilku usnout, abychom bolest zaspali. Co se ale stane, když je spouštěčem bolesti hlavy samotný spánek? Pokud vás zajímá, proč se budíte s bolestmi hlavy, vězte, že problémy se spánkem jsou často součástí skládačky.

Které typy bolestí hlavy jsou častější ráno?

Nejprve je vhodné podívat se na typy bolestí nebo nepříjemných pocitů, které ráno v hlavě pociťujete. Naše hlava je komplikovanou součástí našeho těla. K nejčastějším ranním bolestem hlavy patří:

  • Migrény – tento typ bolesti hlavy obvykle pociťujete jako intenzivní pulzování v jednom místě hlavy. Bolest je obvykle velmi intenzivní a často ji doprovází příznaky nevolnosti a závratě.
  • Bolesti hlavy tenzního typu – tenzní bolesti hlavy jsou často popisovány jako soustavný tlak v celé hlavě. Bolest při nich může být od mírné až po intenzivní.
  • Clusterové bolesti hlavy – pokud pociťujete silnou bolest na jedné straně hlavy, která rychle odezní a pak se opět vrátí, může se jednat o clusterové bolesti hlavy. Ty jsou také časté po probuzení a mohou trvat od patnácti minut až do čtyř hodin.
  • Hypnické bolesti hlavy – tyto „budíkové“ bolesti hlavy, jak se jim někdy lidově říká, jsou sice vzácné, ale také časté po ránu, protože udeří právě ve chvíli, kdy jste v hlubokém spánku, a probudí vás. Mohou se vyskytovat každou noc, někdy i vícekrát za noc.

Typ ranní bolesti hlavy, kterou pociťujete, je prvním krokem k její identifikaci. Dalším krokem je pokusit se určit příčinu, která za bolestí stojí.

Proč se budíme s bolestmi hlavy?

Existuje nějaký racionální důvod nebo příčina, proč by vás měla ráno bolet hlava? Pravdou je, že existuje celá řada příčin, které mohou být důvodem, proč máte pocit, že vám hlava po probuzení každou chvíli exploduje.

  • Nespavost a problémy se spánkem – bolesti hlavy a potíže se spánkem spolu různě souvisejí. Výzkumy ukazují, že nedostatek spánku může zvýšit pravděpodobnost, že se u vás objeví tenzní bolest hlavy. Často se jedná o začarovaný kruh. Nespavost může způsobit tenzní bolesti hlavy, které mohou ztížit spánek, což může vést k dalším bolestem hlavy. Nedostatek spánku může zesílit i další typy bolestí hlavy.
  • Spánková apnoe a bolesti hlavy – spánková apnoe znamená, že lidé přestávají během noci na krátkou dobu dýchat. Bolesti hlavy související s tímto problémem jsou překvapivě časté. Lidé obvykle popisují tyto bolesti hlavy jako tlak, který se vyskytuje na obou stranách hlavy. Liší se od migrény, která často způsobuje pulzující bolest pouze na jedné straně hlavy.
  • Syndrom explodující hlavy – tato porucha způsobuje, že člověk v mlhavých okamžicích mezi bděním a spánkem slyší imaginární zvuk a má pocit, že došlo k výbuchu či výstřelu. Někteří lidé hlásí i bodavou bolest v hlavě. Syndrom explodující hlavy není zatím příliš dobře znám. Obecně se má za to, že se jedná o jev, ke kterému dochází při vypínání systémů bdění a zapínání systémů spánku. Je to podobné tomu, když sebou naše svaly někdy náhle trhnou při přechodu z bdění do spánku.
Žena s bolestí hlavy.
zdroj: unsplash.com
  • Přílišný spánek – pokud jde o spánek a bolesti hlavy, vše je o rovnováze. Nejen nedostatek spánku může způsobit bolesti hlavy. Někdy se našemu tělu nelíbí, když spíme déle, než jsme zvyklí. Může to narušit náš cirkadiánní rytmus a přispět k bolestem hlavy.
  • Skřípání zubů – jestliže ve spánku skřípete zuby, může to být další důvod, proč se budíte s bolestmi hlavy. Spánkový bruxismus je stav, kdy ve spánku nevědomky skřípete zuby a svíráte čelist. To vytváří celkové napětí v obličeji a hlavě, což vede k nepříjemné bolesti hlavy následující ráno.
  • Kocovina – v závislosti na vaší citlivosti na alkohol může i jeden koktejl předešlé noci vést k prudké bolesti hlavy následující den. Zejména pokud jste se opili krátce před spaním, pravděpodobně vás bude druhý den ráno bolet hlava. Navíc alkohol vaše tělo hodně dehydratuje a nedostatek vody může rovněž přispět k bolestem hlavy.

I když spánek sám o sobě je dost záhadný, souvislost mezi bolestmi hlavy a problémy se spánkem je poměrně jednoduchá a většinou se dá léčit. Studie prokazují, že u mnoha lidí jejich bolesti hlavy zmizely, když začali léčit svou nespavost nebo syndrom spánkové apnoe. V případě, že trpíte chronickými ranními bolestmi hlavy, vždy stojí za to prozkoumat, zda porucha spánku není jejich spouštěčem.

Jak se přestat budit s ranními bolestmi hlavy?

Existují též určitá obecná doporučení týkající se životního stylu, kterými lze pravděpodobnost toho, že se budete budit s bolestmi hlavy, snížit.

  • Upravte svůj spánkový režim – pokud se budete snažit chodit spát a vstávat v podobnou dobu, mohlo by to pomoci zmírnit bolesti hlavy.
  • Dávejte si pozor na migrény – všímejte si, kdy vás bolesti hlavy nebo migrény trápí, zkuste vypozorovat možné vzorce. Můžete si vést deník bolestí hlavy nebo si zapisovat poznámky do telefonu.
  • Vyhýbejte se alkoholu – zejména pokud vám váš deník bolestí hlavy napovídá, že spouštěčem vašich bolestí je často právě alkohol.
  • Dostatečná hydratace – ujistěte se, že během dne pijete dostatek tekutin a každé ráno začněte skleničkou vody.

Zdroj: sleepfoundation.org, ncbi.nlm.nih.gov

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu