Tenisový loket dokáže pěkně potrápit. Jak vzniká?

Tenisový loket je stav, který způsobuje bolest kolem vnějšku lokte. Je klinicky znám jako laterální epikondylitida. Často k němu dochází po namáhavém nadužívání svalů a šlach předloktí poblíž loketního kloubu.

Kde a kdy můžete pociťovat bolset:

  • na vnější straně předloktí, těsně pod ohybem lokte,
  • při zvedání nebo ohýbání paže,
  • při uchopení malých předmětů, například pera,
  • při kroucení předloktím, jako je otáčení kliky dveří nebo otevírání sklenice,
  • může být také obtížné zcela natáhnout ruku.

Co způsobuje tenisový loket?

Loketní kloub je obklopen svaly, které pohybují loktem, zápěstím a prsty. Šlachy v lokti spojují kosti a svaly, a dohromady a ovládají svaly předloktí.

Tenisový loket je obvykle způsoben nadužíváním svalů připojených k lokti, které se používají k napínání zápěstí. Pokud jsou svaly a šlachy napjaté, mohou se v blízkosti kostní hrudky (laterálního epikondylu) na vnější straně lokte vyvinout drobné slzy a záněty.

Jak název napovídá, tenisový loket je někdy způsoben i hraním tenisu. Často je to však způsobeno jinými činnostmi, které opakovaně kladou důraz na loketní kloub, jako je třeba i hraní na housle.

Kdy navštívit svého praktického lékaře

Pokud je bolest loktů způsobena namáhavou nebo opakující se činností, měli byste se jí vyhnout, dokud se vaše příznaky nezlepší.

Navštivte svého praktického lékaře, pokud bolest v lokti přetrvává, i když si ji několik dní odpočinete. Ten zkontroluje otoky a citlivost a provede několik jednoduchých testů, například vás požádá o natažení prstů a ohnutí zápěstí s nataženým loktem.

Další testy, jako je ultrazvukové vyšetření nebo vyšetření magnetickou rezonancí (MRI), budou zapotřebí pouze tehdy, pokud se předpokládá, že vaše bolest je způsobena poškozením nervů.

Léčba tenisového loktu

Tenisový loket je samo-omezující stav, což znamená, že se nakonec bez léčby zlepší. Existují však způsoby léčby, které lze použít ke zlepšení vašich příznaků a urychlení zotavení. Je důležité, abyste zraněné paži dopřáli odpočinek a přestali dělat činnost, která problém způsobuje. Držení studeného obkladu, například sáčku mraženého hrášku zabaleného v ručníku, několik minut denně na lokti může pomoci zmírnit bolest.

Užívání léků proti bolesti, jako je paracetamol, může pomoci snížit mírnou bolest. Nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID), jako je ibuprofen, lze také použít ke snížení zánětu. V závažnějších a přetrvávajících případech může být doporučena fyzioterapie. Masírování a manipulace s postiženou oblastí může pomoci zmírnit bolest a ztuhlost, a také zlepšit rozsah pohybu v paži. Jako poslední možnost k odstranění poškozené části šlachy lze použít chirurgický zákrok. Většina případů tenisového loktu trvá šest měsíců až dva roky. Přibližně v devíti z deseti případů však dojde k úplnému zotavení do jednoho roku.

Zdroje: NHS, Wikipedia | foto: freepik

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu