Tereza (35): Naučila jsem se, jak dostat pod kontrolu svůj atopický ekzém

U atopického ekzému bohužel stále neznáme přesné příčiny vzniku, postihnout tak může každého. Může vznikat kvůli alergiím či imunologické reakci organismu. Souvisí s tím však také genetika – a určité spojení existuje i s psychosomatikou. Mě atopický ekzém začal trápit už v dětství. Ovšem postupem let jsem se naučila, jak projevy ekzému mírnit, abych se už nemusela trápit.

Silná alergie

Prvním spouštěčem atopického ekzému u mě byla alergie na mléko. Již jako miminko jsem měla různé obtíže. Ty pomalu ustaly, ovšem v pubertě se mi vše vrátilo v ještě větší síle. Kvůli tomu jsem byla poslána na kožní testy, které měly odhalit všechny moje alergie. Výsledky nebyly vůbec dobré, ukázalo se, že jsem alergická snad na všechno, co si lze představit. Neustále jsem poslouchala různé babské rady, kterými se mi všichni snažili pomoct. Ke zlepšení to však nevedlo. Ale nakoplo mě to k tomu, že řešení na svůj problém určitě najdu.

Vyzkoušela jsem řadu různých terapií. Nejprve jsem začala s homeopatií, ovšem to nevedlo k patrnému zlepšení. Proto jsem se rozhodla vyzkoušet ještě akupunkturu, u té byly výsledky lepší, ovšem tato terapie je časově velmi náročná. To vše jsem doplňovala různými bylinkami. I přes to, co vše jsem zkusila, však moje obtíže nevymizely.

Vše jsem změnila

Po dokončení střední školy jsem na rok vyrazila užívat si života do zahraničí. Změna prostředí a klimatu v kombinaci s novým životním stylem mému zdravotnímu stavu velmi prospěla. Atopický ekzém se u mě neobjevil ještě několik let po tom, co jsem se vrátila zpět domů. Ovšem pak přišla nečekaná komplikace. Při rekonstrukci domu došlo k výměně oken – a na stěnách se začala tvořit plíseň. To můj zdravotní stav výrazně zhoršilo, musela jsem začít brát kortikoidy.

Pomohla mi psychická pohoda

Pomocí různých řešení se mi dařilo držet se v dobré kondici, projevy ekzému byly mírnější. Jenže velký vliv na to měla také hladina stresu. Jakmile jsem se dostala do nepohody, projevilo se to i na ekzému, který se dokázal ze dne na den výrazně zhoršit. Musela jsem se proto držet v dobrém rozpoložení. K tomu mi pomáhala jóga a meditační cvičení. Potřebovala jsem si nastavit pravidelný režim, do kterého jsem zařadila cvičení.

Život s atopickým ekzémem dokáže být pořádně nepříjemný, obzvlášť pokud nefungují žádné léčebné procedury. Důležité však je nevzdávat se. Díky tomu, že jsem svůj zdravotní problém přijala a rozhodla jsem se najít vhodné řešení, dokázala jsem svůj život dostat do takového rytmu, kdy mě ekzém už neomezuje.

Tento článek vychází z příběhu zaslaného naší čtenářkou. Přestože redakce zná pravé jméno čtenářky, z důvodu ochrany soukromí byla všechna v článku uvedená jména pozměněna. Použité fotografie jsou pouze ilustrační.

Autor: Michaela Richterová
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu