Termoterapie: Zmizí chronické i zdánlivě neléčitelné bolesti

Termoterapie pracuje se změnami teplot, jako se základním lékem. Během léčby je teplota určitých částí těla buď záměrně zvyšována, nebo snižována. Taková terapie bývá účinná při potlačování bolestí v zádech, krční oblasti, u napjatých a ztuhlých svalů, ale i při jiném druhu chronické bolesti.

Kdy je vhodné využít termoterapii?

Výhodou této metody je neinvazivní přístup. Ulevíte si od bolesti svalů nebo kloubů, aniž byste museli čelit vedlejším účinkům léků proti bolestem. Zatímco zvyšování teploty v těle se nazývá termoterapie, snižování nese odborný termín kryoterapie.

V místě bolesti může být utvořen otok nebo zánět, který způsobuje bolesti. Cílená změna teploty však dokáže tyto nepříjemné jevy mírnit, a pacient tak pociťuje úlevu.

Použití tepla

Při zvýšení teploty v postižené oblasti se zvyšuje průtok krve. Tím se zvýší také příjem kyslíku, a následně se mnohem rychleji hojí tkáň. Při procesu se navíc stávají aktivnějšími enzymy, jako je například kolagenóza, což opět pomáhá rychleji hojit poranění. Nejčastěji se používají horké zábaly, koupele, ale při hlubokém poranění také ultrazvuk.

Americký Národní institut zdraví například zveřejnil studii, která zkoumala léčbu teplem až na 100 účastnících. Ukázalo se, že čím dříve je při poranění k terapii teplem přistoupeno, tím menší jsou bolesti a hojení probíhá rychleji.

Použití chladu

Jakmile teplota v místě bolesti naopak klesne, průtok krve se sníží. V takovém případě se používají například studené zábaly. Ideálně se tímto způsobem tlumí zánět, který díky chladu přestane intenzivně postupovat, a nedojde tak k rozšíření místa bolesti.

Běžně se tedy nejčastěji postupuje tak, že je použita nejprve kryoterapie, která zánět utlumí. Poté je nasazena léčba vyšší teplotou, kdy dochází k procesu hojení. Doktor Scott F. Nadler ve své studii zastává kryoterapii jako účinnou léčbu, která by však měla být použita hlavně okamžitě při akutním poranění, aby byly co nejvíce zmírněny následky úrazu a zánět se rozvinul jen minimálně nebo vůbec.

Zdroj: NCBI.nlm.nih.gov (Americký Národní institut zdraví), Researchgate.net (studie The Physiologic Basis and Clinical Applications of Cryotherapy and Thermotherapy for the Pain Practitioner)

Autor: Tereza Málková
zavřít reklamu