Tetování aneb jaké neduhy doprovází tento trend moderní doby?

Tetovat se nechávali lidé už tisíce let před námi. Velký boom tetování zažilo v 80. letech, dnes je natolik rozšířené, že tetovací salony najdete na každém rohu a na ulici nepotkáte téměř žádného člověka, jehož tělo by nezdobil obrázek. Jestliže se rozhodujete, zda si tetování pořídit, seznamte se s možnými vedlejšími účinky.

Alergická reakce

Některá tetovací barviva, zejména červená a žlutá, mohou vyvolat alergickou reakci při vystavení se slunečnímu záření. Oblast kolem tetování může začít svědit, napuchnout, a dokonce se objeví i vyrážka. Alergická reakce se může objevit i o pár let později. Pokud se jedná o mírnou vyrážku, místo ošetřete steroidním krémem, v horším případě vyhledejte lékaře.

Infekce kůže

Pokud váš tatér správně nevyčistil své vybavení a použije ho na dalších osobách, může dojít k infekci. Kůže zčervená, je nateklá a může z ní vytěkat tekutina. Okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc, v tomto případě budete pravděpodobně potřebovat antibiotika.

Granulomy

Někdy si imunitní systém myslí, že pigment v tetovacím inkoustu je hrozbou, proto začne posílat buňky do oblasti, kde se tetování nachází, aby pigment napadly. Tyto buňky se začnou kolem tetování shlukovat, vytvářet uzly, které se nazývají granulomy.

Keloidy

Keloidy se nachází tam, kde je tkáň zjizvená. Na kůži se objeví léze, které doprovází často svědění a bolest. Ti, jejichž přírodní pigment je silnější, jsou více na keloidy náchylnější.

Nemoci přenášené krví

Tetovací jehly jsou často od krve. Pokud nedojde ke správnému očištění a sterilizaci, může se do těla snadno dostat nemoc, jako je hepatitida typu B nebo C, tetanus nebo HIV. Při svém výběru tetovacího salonu nic neuspěchejte a vybírejte uvážlivě.

Nepřehlédněte: Kde všude na vás může číhat žloutenka?

Komplikace při magnetické rezonanci

Po magnetické rezonanci si můžete všimnout, že oblast kolem tetování může být oteklá a svědivá. Tento stav je vzácný a obvykle brzy zmizí.

Problémy s odstraněním

Pokud alergická reakce nebo infekce nezmizí nebo své tetování už nechcete, je možnost si jej pomocí laseru nechat odstranit. Ovšem i tady jsou rizika, kdy odstranění může na těle zanechat jizvy nebo pokožka zcela změní svou strukturu.

Patříte mezi ty, u kterých tetování proběhlo bez komplikací nebo jste ta citlivější část osob?

Zdroj: webMD, Healthline | foto: freepik

Autor: Michaela Richterová
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu