Trápí vás jarní svědění? Máme pro vás přírodní způsoby, jak si ulevit od alergií

Během jara přichází spousta různých alergií, které dokážou člověku pořádně znepříjemnit život. Mezi největší spouštěče patří pyly vyskytující se na každém kroku – ať už ze stromů nebo z polí. Abyste svou alergii zmírnili, nemusíte hned sáhnout po chemii. Vyzkoušejte přírodní cestu k úlevě.

Nechte okna zavřená

I když je venku zrovna nádherný slunečný den, může se stát, že hodnoty pylu ve vzduchu budou vysoké. Proto si nechte větrání na jindy. Místo toho využijte čističku vzduchu nebo HEPA filtr nainstalovaný do klimatizačního systému.

Zvažte alternativní způsoby léčby

Bylinka devětsil je jednou z nejslibnějších rostlin v boji proti alergiím. Jejími účinky se zabývalo mnoho studií, jednou z nich je studie zveřejněná v časopise British Medical Journal. Vědci díky ní zjistili, že devětsil měl na jarní alergie téměř stejný účinek jako antihistaminika z lékárny.

Pozor na alergeny zvenku

Pokaždé, když přijdete z venku domů, přinášíte s sebou také malé části venkovního prostředí. Během pobytu venku na vás snadno dopadnou malé části pylu. Osprchujte se a vyměňte si oblečení, abyste se zbavili všech alergenů.

Noste roušku

Nošením roušky nebo respirátoru zabráníte, aby se alergeny dostaly do dýchacích cest. Respirátor N95 je k dispozici ve většině lékáren a obchodech se zdravotnickým materiálem. Brání vniknutí až 95 procentům malých částic, jako jsou pyly a další alergeny.

Čistěte si pravidelně nosní dutiny

Nosní výplachy vyčistí hlen z nosu, čímž můžete zmírnit příznaky alergie. Pravidelnými výplachy také zabráníte neustálému posmrkávání a kapání z nosu.

Důležitá je i hydratace

Jestliže neustále kýcháte a teče vám z nosu, dbejte na správnou hydrataci. Popíjejte více vody, džusů nebo jiných nealkoholických nápojů. Čím více tekutiny, tím se hlen stane řidším, a vám se značně uleví. Teplé nápoje mají zase výhodu páry.

Čistý domov

Udržujte svůj domov čistý. Je to jeden z nejlepších způsobů, jak se vyhnout vnitřním alergenům. Drsné chemikálie však mohou dráždit nosní cesty a zhoršovat vaše příznaky. Proto je dobré mít po ruce přírodní čistící prostředky obsahující ocet nebo jedlou sodu. K zachycení alergenů použijte vysavač, který má filtr HEPA. Pokud trpíte závažnou alergií, požádejte někoho jiného, aby vám uklidil.

Vsaďte na inhalaci

Zcela jednoduchým trikem můžete uvolnit svůj ucpaný nos a usnadnit si dýchání. Přiveďte ve větším hrnci vodu k bodu varu a vypněte. Nahněte se nad hrnec, přehoďte přes sebe ručník a nadechujte se páry.

Čtěte také: Vážná alergie na mléko zabila vysokoškolského studenta.

Vyvarujte se dýmu z cigaret

Symptomy alergií (rýmu, svědění, ucpaný nos a slzavé oči) můžete zhoršit tím, že budete v prostředí, kde se kouří. Proto si vybírejte nekuřácké restaurace, noční kluby i hotelové pokoje. Vyhněte se i dalším dýmům, které mohou vaše příznaky zhoršit, jako jsou aerosolové spreje a kouř z krbů na dřevo.

Je důležité, abyste podstoupili test, jenž určí, jaký alergen je pro vás nebezpečný. Navštivte svého lékaře, který vás odešle na alergologii.

Autor: Bára Králová
Tagy: ,
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu