Trápí vás psoriatická artritida? Vyzkoušejte nenáročné cviky, které vám uleví

Ve stáří nebo středním věku vás mohou zastavit překážky, které jste dříve zvládali s přehledem. Chůze do schodů, dlouhé stání nebo běh jsou aktivitami, které jsou velmi náročné na klouby. Pokud trpíte jejich ztuhlostí a bolestivostí, jež může být spojena s psoriatickou artritidou, můžete vyzkoušet pár jednoduchých pohybů a cviků pro úlevu.

Kombinace síly, vytrvalosti a protahování

Vždy nejprve prodiskutujte svůj zdravotní stav s lékařem a poraďte se s ním o tom, jaké pohyby můžete vykonávat, abyste svému zdraví neuškodili. Každý pacient se nachází v jiné fázi a závažnosti psoriatické artritidy, a podle toho musí také přistupovat k volbě sportovní aktivity.

Jestliže se u vás problémy teprve projevují v počáteční formě, vsaďte na preventivní a časté protahování. Kombinujte jej se zvladatelnými silovými tréninky a nezapomínejte ani na cvičení, které je zaměřeno na vytrvalost. Díky těmto druhům cvičení získáte vyšší pohyblivost kloubů, zabráníte ztuhlosti a posílíte kardiovaskulární systém, který odpovídá za zdraví celého těla.

Vybírejte cvičení pečlivě

Běh na páse nebo venku pro vás může být bolestivý. Pro pacienty v pozdní nebo pokročilé fázi je dokonce nemožný. Proto se doporučuje cvičit nejčastěji ve vodě, kde se klouby protáhnou, posílí, ale zároveň na ně nebude vyvíjen tak velký tlak.

Ideální je do denního režimu zařadit také chůzi. Volte vždy vhodnou obuv, která podporuje správné držení těla a nepřemáhejte se, pokud ucítíte bolest.

Pro zpomalení rozvíjející se artritidy zkuste navštěvovat hodiny pilates, aerobiku nebo cvičení s nafukovacím míčem. Silové cvičení provádějte především s vlastní vahou, nikoli se závažím v posilovně. To by mohlo váš stav ještě zhoršit.

Velmi dobře se osvědčují také lekce tance, cyklistika, vodní aerobik nebo Tai chi. Do týdenního rozvrhu nezapomeňte zařadit také odpočinek, které tělo potřebuje, aby mohlo regenerovat.

Zdroj: Everydayhealth.com, Healthline.com

Autor: Tereza Málková
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu