Trápí vás suché a popraskané rty? Nedostatek vitamínů skupiny B nemusí být jedinou příčinou

Suché a popraskané rty je jednou z těch zdravotních nepříjemností v životě, které se sice technicky dají přežít, ale přesto mohou náš život znepříjemnit. Příčin může být velké množství, nejznámější je především nedostatek vitamínů skupiny B. Nejedná se ale o příčinu jedinou. I když první pomoc mohou představovat nejrůznější balzámy, problém sám o sobě většinou nevyřeší. Jaké jsou nejčastější příčiny suchých a loupajících se rtů?

Váš jídelníček obsahuje mnoho slaných nebo kořeněných jídel

Jste velkým fanouškem slaných pochutin, jako jsou preclíky nebo brambůrky? Pak vězte, že mohou být příčinou vašich olupujících se rtů. Slané potraviny, zejména ty, které mají hodně soli na povrchu, mohou rtům velmi škodit. Sůl rty přirozeně vysušuje. Podobně negativní vliv má i kořeněné občerstvení, rovněž může způsobit podráždění pokožky a ztrátu vody ze rtů.

Často si olizujete rty

Olizování je jednou z nejhorších věcí, které můžete pro suché rty udělat. Sliny se skládají z enzymů, které mají za úkol rozkládat tuky, bílkoviny a sacharidy, z nichž jsou rty vlastně složeny. Když se často olizujete, tak vlastně doslova „trávíte své rty“.

Nechráníte rty před sluncem

Rtům v porovnání s ostatní pokožkou chybí vrchní vrstva, která by je chránila před UV zářením. Takže pokud jste na slunci bez balzámu na rty s SPF, je pravděpodobné, že se vám kůže na rtech bude loupat.

zdroj: pexels.com

Jste dehydratovaní nebo jste vystavěni suchému vzduchu

Vzhledem k rychlé obměně kožních buněk na rtech jsou náchylnější k vysušování též tehdy, pokud svému organismu neposkytujeme dostatek tekutin. Technicky vzato se to může stát kdykoli během roku, ale častější je to v zimě, kdy suchý vzduch v místnosti může naši pokožku častěji a více zbavit přirozené vlhkosti.

Pozor na některé léky

Některé léky a kosmetické prostředky mohou též přispívat k suchým a olupujícím se rtům. K nejčastějším viníkům patří především chemoterapeutika, antidepresiva, antihistaminika, antibiotika a některé prostředky určené k léčbě akné.

Alergická reakce nebo dráždivá kontaktní dermatitida

Alergická reakce způsobí nejen olupování, ale také zarudnutí a otok kolem rtů, místo též často svědí. Alergii mohou překvapivě způsobit například některé složky v make-upu, v péči o pleť, nebo dokonce i v zubní pastě. Dráždivá kontaktní dermatitida je naopak způsobena třením o rty, které vyvolávají kovové ústní implantáty, jako jsou například rovnátka.

Proč jsou rty tak náchylné k suchosti a loupání?

I když to někdy tak nevypadá, naše rty jsou přirozeně suché. Rty totiž nemají olejové žlázy, proto je pro ně velmi obtížné udržet si vlhkost. Absence mazových žláz totiž znamená, že rty neprodukují přirozené hydratační faktory neboli prvky, které udržují vnější vrstvu pokožky chráněnou a hydratovanou. Ve skutečnosti tak rty na rozdíl od většiny těla nemají vůbec žádnou vnější vrstvu neboli ochrannou bariéru.

Zdroj: aad.org, medicalnewstoday.com, everydayhealth.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu