Trpíte závratí? Příčinou mohou být rozmanité zdravotní problémy i životní styl

Pocit, jako by se místnost, ve které se právě nacházíte, točila, není nikdy příjemný. Příčiny závratí mohou být různé, od naléhavých stavů, jako je mrtvice, až po onemocnění ucha. Závratě mohou často negativně narušovat váš život, neboť se bojíte vykonávat určité činnosti nebo se obáváte, že s vámi není něco v pořádku.

Závrať a ztráta rovnováhy

Základním příznakem závratí je točící se hlava, máme pocit, že jsme na kolotoči, i když ve skutečnosti stojíme doma v koupelně. Jde o poruchu rovnováhy, kdy se cítíme nejistí, rozhození, vrávoráme a máme pocit, že nemůžeme bezpečně udělat krok vpřed nebo vstát z postele. Závrať je způsobena „přerušením spojení“ mezi našima ušima a mozkem, to vyvolá problém s rovnováhou. Někdy se závratě objevují samy od sebe. Jindy se přicházejí společně s dalšími příznaky, jako je bolest hlavy, pocení, zvracení a celková nevolnost. Jaké jsou nejpravděpodobnější příčiny závratí?

Dehydratace

Všichni bychom asi mohli častěji vzít do ruky skleničku s vodou. Koneckonců, vaše tělo tvoří 55 až 78 % vody a ztráta i 1,5 % může podle odborníků způsobit příznaky dehydratace. A i mírná dehydratace může následně vést k pocitům závratě, k bolesti hlavy, únavě, svalové slabosti či problémům se soustředěním.

Přemáhání se při cvičení

Cvičení bez doplnění tekutin nebo kalorií je spolehlivým způsobem, jak si přivodit závrať. Pokud vás tedy závratě často přepadají během fyzické aktivity, zaměřte se na správnou hydrataci a svačinu. Ačkoli to není tak časté, je možné cvičit tak intenzivně, že lapáte po dechu, což vede k hyperventilaci, zrychlenému dýchání, které způsobuje pokles hladiny oxidu uhličitého v krvi, což může též vést k závratím.

Nedostatek některých minerálů a vitamínů

Zejména nedostatek železa může vést k závratím, protože může způsobit anémii. Při anémii v krvi není dostatek červených krvinek, které by mohly přenášet dostatek kyslíku do tkání. To může způsobovat závratě nebo točení hlavy. Na vině ale může být i nedostatek dalších vitaminů, včetně nedostatku kyseliny listové, vitamínu B12 a vitamínu D. Lidem se závratěmi se proto často doporučuje zařadit do jídelníčku více zelené listové zeleniny, ořechů či ryb.

Benigní paroxysmální polohové vertigo (BPPV)

BPPV je nejčastější porucha periferního vestibulárního systému neboli rovnovážného ústrojí ve vnitřním uchu. Při této poruše dochází k tomu, že se krystalky uhličitanu vápenatého, které jinak běžně dráždí vláskové buňky, a zprostředkovávají tak informaci o poloze hlavy v prostoru, dostávají i do oblastí, kde by být neměly.

Léky

Závratě mohou být i vedlejším účinkem užívání některých léků. Je známo, že léky proti záchvatům, antidepresiva a sedativa mohou způsobovat závratě. Výjimečně mohou závratě způsobit i léky na snížení krevního tlaku, pokud působí příliš dobře a váš krevní tlak klesne příliš nízko.

zdroj: pexels.com

Vestibulární migréna

Existuje „speciální“ druh migrény zvaný vestibulární migréna, o které je známo, že způsobuje závratě. Ne všechny záchvaty vestibulární migrény se na rozdíl od „klasické migrény“ projevují bolestmi hlavy, ale mohou se objevit. Mezi další příznaky patří závratě, nevolnost, zvracení a citlivost na pohyb.

Ortostatická hypotenze

Neboli pokles krevního tlaku při přechodu ze sedu do vzpřímené polohy. Kromě pocitu závratě můžete mít příznaky, které zahrnují pocit na omdlení, slabost, nevolnost. Příčiny ortostatické hypotenze mohou být dočasné, například dehydratace, mezi závažnější příčiny mohou patřit srdeční problémy a neurologické poruchy.

Vestibulární neuritida

Vestibulární neuritida je způsobena otokem části vnitřního ucha, který ovlivňuje rovnováhu, obvykle v důsledku virové infekce v jiné části těla. Stejně jako mnoho jiných stavů, o kterých jsme hovořili, může způsobit nepříjemné příznaky, jako je náhlý nástup závratí, nevolnost a zvracení. Podle odborníků navíc  tento stav může způsobit také nekontrolovatelné rychlé pohyby očí,  kdy se oko pohybuje ze strany na stranu.

Otřes mozku

Jedná se o typ traumatického poranění mozku, při kterém dojde k nárazu, úderu nebo jinému typu úrazu do hlavy, a to způsobí, že se váš mozek uvnitř lebky pohne. Podle statistik se ve skutečnosti přibližně polovina lidí s otřesem mozku v určitém okamžiku zotavování potýká se závratěmi. K dalším příznakům patří nevolnost, únava či rozmazané vidění.

Mrtvice

K mrtvici dochází, když je zablokován průtok krve do mozku. Odhaduje se, že 0,7 % až 3,2 % lidí, kteří přijdou na pohotovost se závratěmi, má mrtvici. Kromě závratí se mrtvice projevuje, poruchami vidění, řeči, sluchu, bolestí hlavy či poruchou citlivosti některých částí těla a končetin

Úzkost a hypoglykemie

Hypoglykémie neboli nízká hladina cukru v krvi je stav, který je nejtypičtější pro lidi s cukrovkou, ale výjimečně se může projevit i u zdravých lidí. Spolu se závratěmi se při hypoglykemii může objevit také pocení a úzkost. Ostatně i sama úzkost může být u citlivých lidí příčinou závratí.

Zdroj: my.clevelandclinic.org, mayoclinic.org, washington.edu, hopkinsmedicine.org, researchgate.net, msktc.org

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu