Tvar a barva nehtů vypovídají o vašem zdraví

Napadlo vás někdy, jakou funkci má nehet a z čeho je vlastně tvořen? Jedná se o rohovinu, jež vychází z lidského těla a chrání nehtové lůžko. Pokud pro vás dodnes byl jejich tvar zanedbatelným ukazatelem, měli byste zpozornět. Struktura i barva totiž napovídají, co se odehrává ve vašem těle.

Lámavé konce

Pokud není nehet schopen vyrůst do určité délky a brzy co přesáhne nehtové lůžko, se zlomí, pak vaše tělo pravděpodobně postrádá důležité minerály a vitamíny. To se později projeví také na pokožce a na vlasech.

Především jde o látky, jako je vitamín B7, E, C nebo železo, zinek a hořčík. Doplňte jejich hladinu pomocí vyváženého jídelníčku. Lámavé nehty jsou často doplněny také o bledé nebo až zcela bílé lůžko. Tímto způsobem se často projevuje především nedostatek železa a může vést ke zmatenosti, únavě a mdlobám.

Zařaďte proto do jídelníčku více obilovin, semen, sušeného ovoce a čerstvých ryb. N doplnění dbejte zejména v těhotenství, kdy jde výživa především dítěti a teprve poté vám.

Zažloutlý odstín

Jestliže nehet i kůže kolem něj chytá nažloutlý odstín, může jít jen o důsledek častého kouření. V takovém případě vám zbývá jen svůj zlozvyk omezit. Pokud nekouříte, ale přeci jen se žluté barvy nemůžete zbavit, navštivte dermatologa, protože může jít o plíseň, kterou jednoduše nakazíte i své okolí. Takovou situaci se vyplatí řešit včas, než zasáhne další část vašeho těla.

Zvlněný povrch

Na povrchu se často objevují také drobné vlnky. To může znamenat, že je v ohrožení vaše imunita a je potřeba ji posílit. Výraznější rýhy a deformace upozorňují na vážný vnitřní problém. Nejčastěji jde o infekci v těle nebo vážnější problém se štítnou žlázou. V takovém případě na maximum omezte příjem cukru. Ať už v jeho přirozené podobě nebo rafinované, kdy je skrytý v průmyslově upravených potravinách.

Zdroje: everydayhealth.com

Autor: Tereza Málková
zavřít reklamu