Ty nejlepší způsoby, jak si své ledviny udržíte zdravé

Už jste zažili velmi bolestivé ledvinové kameny? Ten, kdo se s nimi už setkal, si už své ledviny hýčká jako v bavlnce. Abyste jim a jiným onemocněním předešli, je důležité se o ně starat.

Připravili jsme pro vás seznam toho, na co si dát pozor a co má na ledviny velký vliv.

Léky

NSAID jsou nesteroidní protizánětlivá léčiva, mezi které patří například ibuprofen a naproxen. Právě tyto druhy léků mohou poškodit ledviny, jestliže jich berete mnoho najednou nebo příliš často. Proto je berte pouze tehdy, pokud je to vážně nutné. To samé platí pro antibiotika a některé bylinné doplňky.

Zdravá strava

Ledviny zpracovávají vše, co člověk jí nebo pije, včetně toho škodlivého – tuk, sůl a cukr. V průběhu času může špatná strava vést k vysokému krevnímu tlaku, obezitě, cukrovce a dalším obtížným onemocněním ledvin. Zdravá strava obsahuje spoustu zeleniny, ovoce a obilovin.

Příliš mnoho soli

Tento minerál ovlivňuje lidské tělo různými způsoby. U někoho může dojít ke zvýšení množství bílkovin v moči, což vede k poškození nebo ke zhoršení onemocnění ledvin. Spousta soli také zvyšuje šance na vysoký krevní tlak a ledvinové kameny, jež mohou být velmi bolestivé.

Hydratace

Voda pomáhá dostat do ledvin důležité živiny a odvádí odpadní látky do močového měchýře ve formě moči. Pokud nebudete mít dostatečný pitný režim, malé filtry uvnitř ledvin zastaví svou funkci a dojde k tvorbě ledvinových kamenů a infekcí. Čtyři až šest sklenic vody by měly být na denním pořádku.

Aktivní pohyb

Stejně jako zdravá strava pomáhá předcházet onemocněním jako je cukrovka a srdeční choroby, které mohou vést k poškození ledvin, tak i zdravý aktivní pohyb zlepší jejich funkci. Ovšem pozor, jakmile je cvičení až příliš, dojde k vysoké zátěži ledvin.

Na alkohol opatrně

Pokud je člověk zdravý, jedna nebo dvě sklenice nějakého alkoholického nápoje ledvinám neublíží. Jenže jakmile už je alkoholu příliš, může dojít k náhlému a vážnému poškození a pravděpodobně i k dlouhodobým problémům. Alkohol způsobuje dehydrataci, kvůli které ledviny správně nefungují.

Kouření

Kouření zvyšuje riziko rakoviny ledvin a poškozuje krevní cévy ovlivňující ledviny zpomalením toku krve do nich. Navíc kouření může ovlivňovat účinky určitých léků na krevní tlak. A právě vysoký krevní tlak je hlavní příčinou onemocnění ledvin.

Abyste zjistili svůj stav ledvin, požádejte svého lékaře o žádanku na vyšetření, díky kterému se dozvíte, na co si dávat pozor.

Autor: Bára Králová
Tagy: , ,
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu