U některých vakcín proti COVID-19 jsou potřeba dvě dávky. Podívejte se proč

Podle odborníků a lékařů je očkování jedinou cestou, jak zastavit světovou pandemii. Zatím máme k dispozici jen několik schválených a ověřených vakcín. Pfizer-BioNTech a Moderna však potřebují dvě dávky, aby byly účinné, a mnoho pacientů se ptá, proč je tomu tak. Postupné dávkování má však velmi jednoduché opodstatnění.

Jak vakcíny fungují v těle

Běžné vakcíny většinou fungují tak, že obsahují velmi slabý virus, aby si na něj tělo vytvořilo protilátky a bylo připravené. V případě vakcíny proti COVID-19 je však využívaná nová technologie. Vakcína je vytvořena na základě mRNA. Tyto vakcíny neobsahují živý virus, nevstupují do buněčného jádra a fungují jen jako jakýsi nosič informací. Tělo si díky jejich vlivu pak samo vytváří potřebné proteiny a dokáže se onemocnění bránit. Díky paměťové funkci je tělo chráněno dlouhodobě.

Proč jsou potřeba dvě dávky

Odpověď najdeme v imunitním systému. Ten při jedné dávce nedokáže vytvořit tolik proteinů, kolik je k obraně před virem potřeba. Proto odborníci při testování zkusili dávku aplikovat dvakrát a ukázalo se, že je tělo mnohem odolnější.

První dávka tedy jen slouží k tomu, aby se tělo připravilo na ochranu. Teprve druhá dávka obranyschopnost posílí a vakcína se stává účinnou. V minulosti jsme již pár vakcín s dvojím dávkováním zaznamenali. Šlo například o očkování proti zarděnkám či hepatitidě A a B.

Ostatní vakcíny

Společnost Johnson & Johnson vytvořila vakcínu, která se aplikuje pouze jednou. V současné chvíli je ale na seznamu potenciálně nebezpečných, jelikož zejména v USA je spojována s nečekanými vedlejšími účinky, a je proto nutné přezkoumat její působení v těle.

Na dvě dávky fungují také některé zatím neschválené vakcíny, jako je Sputnik V a Coronavac, u kterých je třeba dodržet pauzu v délce tří týdnů či Novavax, jenž vyžaduje až měsíc mezi dvěma dávkami.

Zdroj: Healthline.com

Autor: Tereza Málková
zavřít reklamu