V nose tohoto muže rostl celý život zub, kvůli tomu trpěl zdravotními potížemi

Rýma, ucpaný nos a potíže s dýcháním – všechny tyto příznaky jsou pro každého z nás velmi otravné, avšak za pár dní zmizí. Dokážete si ale představit, že byste tyto stavy měli zažívat dva roky? Seznamte se s příběhem muže, který si těmito nepříjemnostmi prošel.

Muž byl kvůli svým zdravotním obtížím už zoufalý, proto vyhledal odbornou pomoc

Když 59letý muž z Dánska navštívil oddělení otorinolaryngologie (ORL ušní-nosní-krční) ve Fakultní nemocnici Aarhus v Dánsku, lékaře obeznámil svou dvouletou anamnézou ucpaného nosu, chronického nosního výtoku a potížemi s čichem. Tyto nepříjemné potíže se objevovaly hlavně na levé straně nosu.

Pacienta čekal zákrok, který s jistotou potvrdil diagnózu

Během fyzické prohlídky lékaři poznamenali, že pacient měl odchýlenou přepážku – což znamená, že jeho nosní kanálek se nacházel mimo středovou linii, a navíc se v něm vyskytovalo něco, co muselo okamžitě pryč. A tak lékaři muži naplánovali CT vyšetření a chirurgický zákrok. Rovněž pacientovi nařídili, aby zatím užíval antibiotika a po 10 dní si vyplachoval nos.

CT vyšetření lékařům potvrdilo, že se uvnitř nachází nádor o velikosti 13 milimetrů. Měli podezření, že nádorem může být cysta, zub nebo jiné cizí těleso, které se do dutin dostalo, ale na 100 procent to potvrdit nemohli.

Pomocí malé kamery zjistili, že v pacientově nose roste zub

Zatímco byl pacient v celkové anestezii, chirurgové zavedli do jeho nosu malou kameru, aby těleso kleštěmi vyjmuli. Během zákroku mu odstranili také nedaleké kostní ostění a narovnali mu vychýlené septum. Výsledky laboratoře potvrdily, že se skutečně jedná o zub. Tento jev zvaný „intranazální reteneční zub“ je velmi vzácný, v letech 1959 až 2008 bylo hlášeno pouze 23 případů.

Lékaři se shodli, že pacient měl s největší pravděpodobností intranazální retenční zub v nose po většinu svého života. Naštěstí extrakce zubu odstranila ucpané dutiny, výtok se zmírnil a muž se cítil o mnoho lépe než před tím.

Zdroj: livescience | foto: freepik, livescience

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu