Vakcíny, PCR testování a prevence. Taková je podle profesora Flegra cesta ven z pandemie

Profesor Jaroslav Flegr je některými odpůrci nazýván jako „šílený vědec“, ale pro jiné je uznávanou kapacitou ve svém oboru. Jako evoluční biolog a parazitolog působí na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy a spolupracuje s hnutím Iniciativa Sníh. Dlouhodobě se vyjadřuje k pandemické situaci v médiích a během rozhovoru, který byl publikován na Youtube v březnu letošního roku, poskytl řadu cenných informací.

Titulovaný odborník

Patrik Kořenář na platformě Youtube působí již dlouhodobě a sdílí kromě dalších témat také videa, jež upozorňují na dezinformace ohledně koronaviru. Poskytuje veřejnosti také názory odborníků, a stejně tak se rozhodl vynést na světlo názory pana profesora Flegra, když na svém kanále publikoval jeho názory v rozhovoru.

Kde má koronavirus svůj počátek?

Taková otázka zajímá nejednoho z nás, jelikož je stále velkou záhadou, jak se virus dostal do středu populace. Profesor Flegr viní hlavně přelidnění a nedostatečnou prevenci. Viry mohou podle něj na lidi přenášet domácí zvířata, pokud jsou společně v dlouhodobém kontaktu. Globalizace a podmínky 21. století podle něj takovému problému nahrávají.

Další nedostatek spatřuje v omezeném působení vlády. Ta vždy funguje v určitém časovém úseku a on upozorňuje na to, že se pak nemyslí na preventivní opatření do budoucna. Zároveň ale odborník naznačuje, že je možná dobré, že jsme situací byli zasaženi: „Možná, že tento virus, který přišel, nás zachrání před něčím daleko horším.“

Počasí nás zachránilo

Odborníci, včetně profesora Flegra se shodují v tom, že má koronavirus lepší podmínky pro šíření v chladnějším období, kdy není omezen a může se libovolně šířit. V rozhovoru také zazněla informace z úst profesora, která nás může trochu vyděsit. Kdyby totiž přišla tzv. ladovská zima, byly by nemocnice podle něj již teď v chaosu a kolapsu.

Prognózy se pan Flegr snaží tvořit na základě výsledků minulého testování, kdy se od listopadu zdá, že čísla exponenciálně rostou. Co se ovšem podle něj nedá předvídat, je spolehlivost lidí při dodržování opatření, zásahy politiků a počasí.

Je potřeba spousta odborníků

Profesor hodnotí Ministerstvo zdravotnictví jako nekvalitní úřednický aparát. Všímá si, že odborníci, kteří nezastávají promořování jsou systematicky odstraňováni, a jako spolehlivý zdroj informací uvádí kolegy z hnutí Iniciativa Sníh.

Domnívá se totiž, že ačkoli to nebylo nikdy oficiálně řečeno, promořování je podle něj cílem této vlády. To hodnotí jako velmi nezdařilé rozhodnutí, jelikož imunita po prodělání nemoci není stálá a postup promořování by se s výraznými ztrátami na životech musel opakovat.

Vakcínu nazývá spásou

„Vakcíny jsou naše spása. Samozřejmě to bude to, co zastaví epidemii a zastaví jí brzo. V rozumných zemích jí zastaví do léta,“ uvádí profesor. Česká republika ovšem podle jeho slov do těchto zemí nespadá a domnívá se, že k proočkování dojde až příští rok. Zároveň upozorňuje na to, že ve výhodě nejsou ani země, které se nechaly proočkovat přednostně. Mohou totiž čelit novým mutacím.

Jako nejvhodnější řešení uvádí testován pomocí PCR testů v kapacitě přibližně jednoho milionu denně, což je oproti současnému množství v řádu desítek tisíc téměř nemožné. Proto navrhuje využít laboratoře v jednotlivých krajích.

„Nechci předbíhat ve frontě, ale strašně moc bych si přál co nejdřív, aby na mě nějaká vakcína vyšla. Kterákoli z nich,“ vyjadřuje se k otázce na vakcinaci profesor. Stejný postup doporučuje také všem ostatním a důrazně uvádí, aby lidé brali každou ověřenou západní vakcínu, která jim bude nabídnuta.

Zdroj: Youtube.com/Patrik Kořenář

Autor: Tereza Málková
zavřít reklamu