Varovné příznaky značící problémy s játry

Vzhledem ke své hmotnosti, která je u dospělého člověka přibližně jeden a půl kilogramu, patří játra nejen mezi nejdůležitější, ale rovněž mezi největší orgány našeho těla. Játra plní v našem organismu řadu nezastupitelných funkcí. Bohužel ale náš moderní životní styl spojený mnoha zlozvyky má na jejich činnost často negativní vliv. To, že naše játra nepracují správně, se nám naštěstí náš organismus často snaží naznačit prostřednictvím určitých varovných signálů.

Častá únava a nevolnost

Únava je velmi častým příznakem mnoha různých zdravotních potíží a onemocnění. Může tak signalizovat i problémy související s játry. Když játra nepracují, jak mají, shromažďují se v nich rozmanité škodlivé látky a jako důsledek se pak můžete cítit více unavení než obvykle. Pokud vás tedy únava a pocity slabosti trápí i tehdy, když dostatečně spíte a odpočíváte, může se jednat o příznak potíží s játry. Rovněž nejrůznější nevolnosti, nechutenství a zvracení bývají spojeny s nesprávnou funkcí jater.

Změny barvy moči, pleti i očí

Špatná funkce jater se často projeví změnou barvy moči. Ta je i přes dostatečný pitný režim tmavší. Barva se může pohybovat od tmavě žluté přes oranžovou až po hnědou. Dalším z příznaků špatné funkce jater je nažloutlá pleť či oči. Nažloutlá barva souvisí se zvýšeným množstvím bilirubinu v naší krvi. V případě, že jsou kůže a oči žluté více, může se jednat o příznak žloutenky neboli hepatitidy typu C či B.

Bolest hlavy i nevábně vonící dech

Možná trochu překvapivě mohou problémy s játry způsobovat i bolesti hlavy či migrény. Pokud totiž játra fungují nesprávně, může být důsledkem změna v distribuci krve do různých částí těla. V souvislosti s mozkem se toto může projevit bolestí hlavy. Dalším příznakem nedostatečné funkce jater je špatný dech. Ten je způsoben tím, že játra nedostatečně odstraňují dusík, který přijímáme například v podobě potravy živočišného původu. Tento nadbytečný dusík je pak následně vylučován dýcháním.

Zdroj: mydr.com.au, healthline.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu