Vážná alergie na mléko zabila vysokoškolského studenta

Vysokoškolský student v Ohiu byl nalezen mrtvý ve svém pokoji na koleji poté, co prožil těžkou alergickou reakci. Logan Lewis, který byl studentem druhého ročníku Hocking College trpěl vážnou alergií na mléko. To se mu stala osudným, když omylem snědl produkt obsahující mléko jako přísadu.

Jeho matka doufá v lepší komunikaci nemocných

Lewis působil jako finanční poradce, miloval fotbal, tenisky a kočky. V návaznosti na tuto tragédii se jeho matka obrátila na veřejnost s tím, že jeho příběh povzbudí ostatní, které vážné alergie ohrožují na životě. Přála si, aby lidé o svých nemocích mluvili a varovali tak ostatní kolem sebe.

Záchranný lék EpiPen mu nepomohl

Poté, co Lewis omylem zkonzumoval mléčný produkt, si začal stěžovat, že se cítí špatně, a šel si lehnout. Jakmile se do pokoje vrátil i jeho spolubydlící, zjistil, že Lewis je v bezvědomí. Jeho matka v prohlášení uvedla, že tam ležel se svým EpiPenem, ale bohužel smrt nastala dřív, než si jej stihl do těla aplikovat. Jeho spolubydlící mu injekční pero vzal z ruky a snažil se mu ho ještě do těla aplikovat, ale Lewis už nereagoval.

EpiPen je injekční pero, které lze snadno použít, a které se používá k pomoci při akutním anafylaktickém šoku (alergickém záchvatu).

Podle jeho matky je zcela normální a běžné, že někdo sní potravinu, aniž by se zamyslel nad tím, zda by mohla být přítomna spouštěcí složka. Proto doufá, že smrt jejího syna Lewise se stane počátkem celosvětové osvěty skrze alergie na potraviny, které mohou zabíjet.

Alergie na mléko

Je abnormální reakce imunitního systému těla na mléko a výrobky obsahující mléko. Je to jedna z nejčastějších potravinových alergií u dětí. Kravské mléko je obvyklou příčinou této alergie, ale mléko od ovcí, koz, buvolů a jiných savců může také způsobit reakci.

Alergická reakce obvykle nastane brzy poté, co vy, nebo vaše dítě mléko požijete. Příznaky alergie na mléko se pohybují od mírných až po ty těžké a mohou zahrnovat pískot, zvracení, kopřivku a zažívací potíže.

Vyhýbání se mléku a mléčným výrobkům je primární léčbou alergie na mléko. Naštěstí většina dětí z této alergie vyroste. Ti, kteří touto alergii trpí i v dospělosti, musí svůj jídelníček hlídat.

Příznaky:

Příznaky alergie na mléko se u každého liší a mohou se objevit už několik minut po požití mléka nebo až několik hodin poté.

Okamžité příznaky mohou zahrnovat:

 • kopřivku,
 • pískot,
 • svědění nebo brnění kolem rtů,
 • otok rtů, jazyka nebo krku,
 • kašel nebo dušnost,
 • zvracení.

Mezi příznaky objevující se až po několika hodinách patří:

 • řídká stolice nebo průjem, které mohou obsahovat krev,
 • břišní křeče,
 • rýma,
 • slzivé oči,
 • kolika u dětí.

Alergie na mléko může způsobit anafylaxi, život ohrožující reakci, která zužuje dýchací cesty a může blokovat dýchání. Anafylaxe je stav, kdy je nutné okamžitě vyhledat lékařskou pomoc a vyžaduje léčbu epinefrinem (adrenalinem).

Autor: Katka Procházková
Tagy: , ,
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu