Vážnější příznaky koronaviru. Kdy je vhodné volat pohotovost?

Na koronavirus zatím nebyl vynalezen žádný účinný lék. Jediné, co může pomoci, je vakcína, která však stále není dostupná pro všechny. Jakmile se tedy nakazíte, musíte v rychlosti posoudit, zdali váš stav zvládnete vyřešit v domácí karanténě, nebo budete potřebovat odbornou pomoc. V nemocnici jsou k dispozici ventilátory a další potřebné náčiní, takže zde můžete v případě nouze získat lepší podmínky než v domácím prostředí.

Intenzivní kašel

Jedním ze základních příznaků nemoci COVID-19 je velmi intenzivní kašel. Někteří pacienti jej zvládají stejně, jako když prodělávají běžnou chřipku, ale u jiných, převážně u rizikových skupin může být kašel otázkou života a smrti. Pokud vás kašel nenechá spát, nemůžete dýchat, dusíte se a stav se zhoršuje, na nic nečekejte a volejte pohotovost.

Upadání do bezvědomí

V takovém případě se jedná o velmi závažný stav. Nečekejte, až upadnete do úplného bezvědomí. Pokud se vám stává, že omdlíváte nebo již neudržíte pozornost, kontaktujte lékaře a poraďte se s ním, co dál. Situace se může v rychlosti zhoršit a v domácím prostředí nejsou vhodné podmínky pro rychlou záchranu.

Dýchací obtíže

Potkat vás může také malátnost, únava a zhoršené dýchání. Jakmile ale nedokážete mluvit, dokončit větu nebo běžně komunikovat, zvažte, zdali by nebylo vhodnější svěřit se do péče odborníků. Taková situace může nastat i při stavu bez kašle. Pokud se zadýcháváte více než obvykle, nechte se pro jistotu otestovat, abyste měli jistotu. Když se test ukáže jako pozitivní, budete si moci dopřát klid na lůžku.

Vysoké teploty a bolesti

Varováním by měly být také bolesti hlavy a teploty. Lehký průběh lze tlumit běžně dostupnými léky, ale vysoké horečky jsou životu nebezpečné. Jestliže vaše tělesná teplota překročila 39 °C, volejte pohotovost. V takové chvíli přicházejí na řadu mdloby, mluvení z cesty a v nejhorších případech následuje i bezvědomí.

Zdroj: Zachrannasluzba.cz

Autor: Tereza Málková
zavřít reklamu