Včelí pyl má skvělé účinky na naše zdraví. Pozor ale na alergii

Když se řekne pylové zpravodajství, každý alergik se vyděsí, co ho v příštích dnech čeká! Ovšem včelí pyl, to je úplně něco jiného. Tento ne tak známý včelí produkt může pomáhat nejenom alergikům, ale také cukrovkářům, lidem s vysokým krevním tlakem, mužům, co mají problémy s prostatou a mnoha dalším.

Co je včelí pyl?

Pro včely je květový pyl zdrojem bílkovin s dostatečným obsahem vitamínů, který využívají nejen larvy k růstu, ale bez nějž by například mladušky nemohly produkovat mateří kašičku.

Včelí pyl obsahuje širokou škálu vitamínů od vitamínu C přes celou řadu B1, B2, B3, B5, B6 až po ty rozpustné v tucích A, D, E, K. Je také například zdrojem vápníku a fosforu. Obsahuje všech 22 aminokyselin a 31 mastných kyselin jako jsou například laurová, myristová, palmitová, heptadekanová, stearová, linolová a další, které ještě ani nebyly pojmenovány. Můžeme dál vyjmenovávat, nebo prostě můžeme konstatovat, že včelí pyl obsahuje prvky, které jsou pro lidský organismus nezbytné, a hlavně více než přínosné.

Kde všude včelí pyl pomáhá?

Nejznámější účinky včelího pylu jsou při mírnění problémů spojených s hyperplazií prostaty a záněty močových cest. Ale také pomáhá při trávicích problémech, ať už se jedná o nechutenství, chronické zácpy nebo naopak průjmy. Vhodný je také při žaludečních vředech.

Účinky pylu jsou především vitalizující. Lze jej tedy úspěšně využít při mírnění projevů únavy, depresi, astenii, podporuje potenci a plodnost. Vzhledem k tomu, že podporuje růst vlasů a nehtů, nachází poslední dobou využití i v kosmetickém průmyslu.

Včelí pyl a alergie

Vždy je třeba brát v úvahu, že i včelí pyl obsahuje alergenní složky, které mohou některým jedincům znemožnit jeho použití. Bylo však zjištěno, že pyl lze v určitých případech využít při léčbě například senné rýmy. Je však nutné, aby léčba byla prováděna pylem či medem z oblasti, ve které pacient žije, tak aby bylo zaručeno, že bude obsahovat právě ty alergeny, které u pacienta záchvaty vyvolávají.

Včelí pyl je opravdu něco, jako malý zázrak.

Zdroje: healthline.com

Autor: Michaela Richterová
ZAVŘÍT