Věděli jste o všech těchto škodlivých účincích kouření na náš organismus?

O tom, že kouření škodí našemu zdraví, dnes už téměř nikdo nepochybuje. Známé jsou především škodlivé účinky kouření na naše plíce. To je na jednu stranu pravda, ale kouření svým způsobem působí na celé naše tělo. Některé z těchto vlivů se projeví až po mnoha letech, jiné mnohem dříve.

Co najdeme v cigaretě?

Cigarety obsahují přibližně 600 složek, z nichž mnohé se nacházejí rovněž v doutnících či vodních dýmkách. Při hoření těchto složek vzniká podle Americké plicní asociace více než 7 000 chemických látek. Mnohé jsou jedovaté a nejméně 69 z nich je spojováno s rakovinou. Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí je kouření v USA nejčastější „příčinou úmrtí, které lze předcházet“. Web healthline.com přibližuje škodlivý vliv kouření na různé systémy našeho organismu.

Centrální nervový systém

Jednou ze známých látek, kterou cigarety obsahují, je nikotin. Působí podobně jako droga, když se během několika sekund kouření dostane do mozku, dodá kuřákům pocit energie. Jakmile však tento účinek odezní, cítí se unavení a mají „chuť“ na další cigaretu. Nikotin je velmi návykový, a proto je pro mnoho lidi tak obtížné přestat kouřit. Fyzické odvykání od nikotinu může zhoršit kognitivní funkce dané osoby a způsobit, že se bude cítit úzkostně, podrážděně a depresivně. Odvykání může také způsobovat bolesti hlavy a problémy se spánkem.

Dýchací systém

Když vdechujete kouř, přijímáte látky, které mohou časem poškodit velmi vaše plíce. Vedle zvýšeného výskytu infekcí jsou lidé, kteří kouří, vystaveni vyššímu riziku plicních onemocnění, jako je rozedma plic, chronická bronchitida, chronická obstrukční plicní nemoc či rakovina plic. Vysazení tabákových výrobků může způsobit dočasné dýchací potíže, protože plíce a dýchací cesty kuřáka se začínají hojit. Zvýšená produkce hlenu bezprostředně po zanechání kouření je pozitivním znamením, že se dýchací systém zotavuje.

Bohužel dýchacímu systému škodí nejen kouření aktivní, ale také pasivní. Například děti, jejichž rodiče kouří, jsou náchylnější ke kašli a astmatickým záchvatům, mají také tendenci k vyššímu výskytu zápalů plic a bronchitid.

Kardiovaskulární systém

Kouření poškozuje též kardiovaskulární systém. Nikotin způsobuje stahování cév, což omezuje průtok krve. Postupem času může pokračující zužování spolu s poškozením cév způsobit onemocnění periferních tepen. Kouření také zvyšuje krevní tlak, oslabuje stěny cév a zvyšuje výskyt krevních sraženin. To vše dohromady zvyšuje riziko mrtvice, infarktu a srdečních onemocnění.

Trávicí systém

Kouření obecně zvyšuje riziko rakoviny úst, krku, hrtanu a jícnu. Kuřáci mají také vyšší výskyt rakoviny slinivky břišní. Mimo jiné má kouření vliv i na inzulín, u kuřáků se častěji vyskytuje inzulínová rezistence, a tedy i diabetes.

Reprodukční systém

V neposlední řadě nikotin ovlivňuje průtok krve do oblasti pohlavních orgánů. U mužů to může snížit sexuální výkonnost. U žen to může vést ke snížení lubrikace a schopnosti dosáhnout orgasmu. Kouření může také ovlivňovat hladinu pohlavních hormonů.

Integumentární systém (kůže, vlasy a nehty)

Kouření negativně ovlivňuje také kůži, vlasy a nehty kuřáků. K nejzřetelnějším příznakům kouření patří kožní změny, neboť látky obsažené v tabákovém kouři mění strukturu kůže, kůže je následně sušší, rychleji stárne a má sklon k tvorbě vrásek. Nedávná studie prokázala, že kouření výrazně zvyšuje riziko vzniku spinocelulárního karcinomu. Ani nehty na rukou a nohou nejsou vůči účinkům kouření imunní, kouření zvyšuje pravděpodobnost plísňových infekcí nehtů. V neposlední řadě působí nikotin také na vlasy, zvyšuje vypadávání vlasů a šedivění.

Zdroj: healthline.com, lung.org

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu