Vedlejší účinky hormonální antikoncepce. Rozeznejte je včas

Hormonální antikoncepce sice nechrání před pohlavními chorobami, ale často je ženami volena z důvodu spolehlivosti při zabránění početí. Některé hormonální antikoncepční metody obsahují kombinaci hormonů estrogenu a progestinu a jiné jen samotný progestin. Problém je ovšem v tom, že tato forma, která brání početí, má často vedlejší účinky.

Různé metody hormonální antikoncepce

Výhodou je široké množství nabízených hormonálních antikoncepčních metod. Ty totiž zahrnují nejen známé klasické pilulky, ale také náplasti, hormonální nitroděložní tělíska, injekce, kroužky nebo podkožní implantáty, ze kterých mohou ženy vybírat. Vhodnou metodu proberte přímo se svým gynekologem, který zná podrobně váš zdravotní stav a dokáže tak určit, jaká hormonální antikoncepce pro vás bude nejlepší a s minimální možností vedlejších účinků.

Nejčastější vedlejší účinky

Jakmile začnete některou z metod využívat, vyplatí se pozorně sledovat váš zdravotní stav. Změny vám totiž nejlépe napoví, zdali je pro vás zvolená hormonální antikoncepce vhodná. Nejčastějším problémem, na který si pacientky stěžují, je přibírání na váze, což je způsobeno právě hormonálními změnami.

Mnohem nepříjemnějším vedlejším účinkem jsou ale bolesti hlavy, prsou, změny nálad, snížené libido, akné, nevolnosti a nepravidelná menstruace.

Vynechaná menstruace

Pokud vám menstruace vynechala zcela, nemusí být na vině jen hormonální antikoncepce. Častou příčinou je také stres, nemoc, podváha, problémy se štítnou žlázou a mnoho dalších.

Když se u vás vedlejší účinky projeví

Jestliže některou z výše zmíněných obtíží pociťujete, na nic nečekejte a požádejte svého gynekologa o změnu. Vyplatí se také podstoupit vyšetření, která odhalí, zdali nemáte problém s některými látkami. Pokud budete vedlejší účinky přehlížet, může se časem stát, že se jich projeví vícero naráz a váš zdravotní stav se zhorší.

Zdroj: Aafp.org (American Family Physician)

Autor: Tereza Málková
zavřít reklamu