Vedlejší účinky, které mohou nastat po očkování proti COVID-19. Na co si dát pozor?

I když vakcíny procházejí velmi přísným procesem testování, někteří pacienti pociťují vedlejší účinky. Státní ústav pro kontrolu léčiv je průběžně zaznamenává, vyhodnocuje, a poté řadí podle závažnosti do skupiny mírných, středně závažných a závažných obtíží.

Odlišnost vakcín

Pokud jste sami po očkování a pociťujete ne zcela běžné příznaky, jako je mírný otok nebo zarudnutí, ihned kontaktujte lékaře, aby na tento vedlejší účinek mohli být upozorněni i další pacienti.

V České republice je zatím celkem omezená možnost využití vakcíny Pfizer, Moderna a Astra Zeneca. Každá z těchto očkovacích látek má odlišné složení, a proto případně vyvolávají vakcíny různé vedlejší účinky.

Státní ústav pro kontrolu léčiv nejčastěji zmiňuje ty, které jsou u všech vakcín shodné nebo podobné. Vedlejší účinky jsou zmiňovány u každého léku na trhu, jelikož je každý organismus unikátní a odborníkům zatím není známo, jak vytvořit lék nebo vakcínu, která by stoprocentně fungovala u všech bez vedlejších příznaků.

Sledujte oblast vpichu

Po očkování se doporučuje sledovat oblast, kam byla vakcína vpíchnuta. V takovém místě může dojít k otoku, bolesti nebo změně odstínu kůže a všechny tyto signály se řadí mezi mírné obtíže.

Středně závažné vedlejší účinky jsou pro každého pacienta jinak náročné. Jedná se o horečku, zimnici a bolesti svalů nebo kloubů, což je velmi podobné stavu, kdy pacient trpí chřipkou. V takovém případě se doporučuje kontaktovat lékaře, sledovat teplotu, dopřát si klid na lůžku a zvýšit příjem tekutin.

Pozor na nebezpečný stav

Jakmile se u vás projeví nesnesitelné svědění, vyrážky, kašel, dušnost, výrazné změny tlaku, neváhejte a volejte pohotovost. V takovém případě se nevyplatí čekat, jelikož jde o velice závažné příznaky. Ty však postihují jen úplné minimum očkovaných pacientů.

Sociálními sítěmi kolovala také informace, že Astra Zeneca u pacientů vyvolává srážlivost krve. Mnohé průzkumy WHO ale prokázaly, že vakcína na tento stav nemá vliv.

Zdroj: Státní ústav pro kontrolu léčiv

Autor: Tereza Málková
zavřít reklamu