Vidíte rozmazaně? Toto jsou možné příčiny

Rozmazané, nejasné a nezaostřené vidění je nejčastějším očním problémem. A ve většině případů není třeba si dělat velké starosti, rozmazané vidění může být jen znamením, že je čas si pořídit brýle nebo navštívit svého očního lékaře. Seznamte se s nejčastějšími příčinami tohoto problému.

Potřeba dioptrických brýlí

Krátkozrakost, dalekozrakost a astigmatismus jsou refrakční chyby, které jsou nejčastější příčinou rozmazaného vidění. Dochází k nim tehdy, když křivka oka překáží světlu zaostřujícímu přímo na sítnici. Sítnice zpracovává světelné paprsky na signály, které mozek dokáže číst.

Potřeba brýlí na čtení

Presbyopie je také refrakční chyba, která se objevuje u lidí po 40. roce života. Postižené osoby mají často problém přečíst psané slovo zblízka. Pokud zjistíte, že potřebujete časopisy, knihy a jídelní lístky držet dále od obličeje, abyste si je mohli přečíst, pravděpodobně se jedná o presbyopii.

Zánět spojivek

Konjunktivitida neboli zánět spojivek je obvykle způsoben adenoviry, které jsou často příčinou nachlazení, bronchitidy a bolesti v krku. I když nemoc obvykle není vážná, rychle se šíří. Bez léčby zmizí většinou do dvou týdnů. Účinné jsou chladivé obklady ke zmírnění svědění, teplé obklady ke zmírnění otoků nebo volně prodejné oční kapky, které vám pomohou s podrážděním.

Spánek s kontaktními čočkami

Kontaktní čočky slouží k nápravě vidění přes den, ale pokud je používáte i během spánku, zaděláváte si na vážné oční problémy. Kontaktní čočky se pohybují napříč okem pokaždé, když mrknete. Tímto na povrchu oka vytvářejí mikroškrábance. Mikroorganismy způsobující infekci se mohou zachytit pod čočkou a snadnou se poté dostat do vzniklých škrábanců.

Oční infekce

Herpetická keratitida je infekce oka způsobená virem herpes. Můžete ji získat pouhým dotykem oparu na rtech a poté dotykem očí.

Šedý zákal

Šedý zákal je jedním z častých očních problémů, který přichází společně s přibývajícím věkem. Dochází k němu tehdy, když se čočka v přední části oka rozmaže a blokuje světlo, které se snaží dostat na sítnici. Pokud toto onemocnění způsobuje problémy s viděním, léčba zahrnuje chirurgický zákrok k odstranění poškozené čočky a jejím nahrazení čirou plastovou.

Zdraví oči – co vám může pomoci? Zkuste přírodu mrkev nebo borůvky.

Makulární degenerace

Po překročení 60. roku života se zvyšuje riziko poškození makuly, oblasti poblíž středu sítnice, která vám pomáhá vidět detaily a objekty přímo před vámi. Věkem podmíněná makulární degenerace nebo AMD mají za následek ztrátu centrálního vidění, což může ztížit běžné denní činnosti, kterými například jsou čtení a řízení auta.

Cukrovka

Jestliže trpíte nekontrolovanou či nezjištěnou cukrovkou, vyskytuje se u vás riziko diabetické retinopatie, při níž dochází ke vzniku poškozených krevních cév nebo k nárůstu krevních cév v zadní části oka, které začnou krvácet.

Pokud se u vás projevují některé z těchto příznaků, doporučujeme vyhledat odbornou lékařskou pomoc, která vám s jistotou určí, o jaký problém se jedná.

Zdroj: Health | foto: freepik

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu