Vitamín, o kterém se příliš nemluví, ale jehož nedostatek má řadu negativních důsledků. To je vitamín K.

O vitamínech a jejich důležitosti pro náš život bylo napsáno již mnohé. Nejčastěji se hovoří především o vitamínu C, D, A, E a rovněž o vitamínech skupiny B. Kromě nich ale existuje i vitamín K. O jeho důležitosti svědčí například i to, že za jeho objev byla roku 1943 udělena Nobelova cena za fyziologii nebo lékařství. Jejími nositeli se stali biochemici Peter Henrik Dam a Edward Adelbert Doisy. Víte, proč je pro náš organismus důležitý a co může způsobit jeho nedostatek?

Vitamín K a jeho dvě formy

Označení tohoto vitamínu nevšedním písmenem K souvisí s jeho základní funkcí. Tou je srážlivost krve neboli dánsky koagulation. V přírodě se s tímto vitamínem můžeme setkat ve dvou formách. První formou je vitamín K1, označovaný rovněž slovy fylochinon či phytonation. Vitamín K1 se vyskytuje především v rostlinách, a lidé ho tedy mohou přirozeně konzumovat prostřednictvím produktů rostlinného původu. Bohatá na tento vitamín je především zelená zelenina, jako je špenát, kapusta, brokolice, salát či kapusta. Důvodem je vysoký obsah chlorofylu. Vitamín K1 se ale nachází i v další zelenině a ovoci, jako je například hrášek, mrkev, jahody, květák či červená řepa. Druhá forma se nazývá vitamín K2 neboli též menachinon. Tato forma je produkována mikroorganismy žijícími v našich střevech.

Funkce vitamínu K

Jak jsme již uvedli nejdůležitější funkci plní vitamín K při procesu srážlivosti krve. Kromě toho ale plní důležitou roli i v souvislosti s dalšími procesy, především mineralizací kostí a buněčným růstem. Zjednodušeně řečeno lze říci, že díky vitamínu K při poranění nevykrvácíme a nemáme „měkké kosti“. Vitamín K má ale rovněž funkci antibakteriální a protizánětlivou.

Nedostatek vitamínu K u dětí a dospělých

Nedostatek vitamínu K je velkým problémem zejména u novorozených dětí, u dospělých se s ním setkáváme méně často. Důvodem, proč jsou ohroženy především malé děti, je fakt, že jejich střevní systém ještě neobsahuje dostatek bakterií, které by tento vitamín vytvářely. Vzhledem k tomu, že důsledkem nedostatku vitamínu K u novorozenců může být nebezpečná krvácivá nemoc, je novorozeným dětem vitamín K podáván uměle. Pokud jde o dospělé, většinou je problém nedostatku vitamínu K spojen s nějakou další zdravotní potíží, jako je onemocnění jater či střev, celiakie, cystická fibróza nebo dlouhodobé užívání antibiotik.

Nejčastější projevy nedostatku vitamínu K

Na to, že vašemu organismu vitamín K chybí, vás mohou upozornit rozmanité varovné signály. K nejčastějším patří krvácení z nosu či trávicího systému, problémy se zastavením krvácení po říznutí, sklon k tvorbě modřin a u žen též silná menstruace. Nedostatek vitamínu K není radno podceňovat, neboť může vést k celé řadě nepříjemných zdravotních komplikací, jako je anémie, osteoporóza či poškození jater.

 Zdroj: nhs.uk, medicalnewstoday.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu