Víte, co dělat, když cítíte, že brzy omdlíte, nebo pokud omdlí někdo jiný? V letních měsících je ztráta vědomí překvapivě častá

K omdlení dochází tehdy, když náš mozek není dostatečně prokrven. To vede ke ztrátě vědomí. Obvykle je tato ztráta vědomí naštěstí pouze krátkodobá. Příčin, které omdlení způsobují, může být celá řada. Především v letních měsících se s tímto problémem můžeme setkat mnohem častěji, než si myslíme. Vyplatí se proto vědět, jak se zachovat.

Nejčastější příčiny omdlení

Mdloby mohou postihnout i zcela zdravého člověka většinou a většinou neznamenají žádný zdravotní problém. Jde totiž do jisté míry o obrannou reakci organismu v případě, že mozek není dostatečně zásoben kyslíkem. Typicky k omdlévání dochází v horkém a dusném prostředí, například v uzavřených vydýchaných místnostech.

K dalším častým příčinám patří též dehydratace organismu vlivem nedostatečného pitného režimu, silné emocionální rozrušení i pocity hladu, například v případě vynechání oběda. Mdloby mohou ve výjimečných případech způsobovat také léky proti úzkostem či některé druhy léků proti bolesti. Rovněž těhotenství či určité srdeční problémy patří k faktorům, které pravděpodobnost omdlení zvyšují.

Příznaky hrozícího omdlení

V naprosté většině případů člověk naštěstí neomdlí okamžitě, ale pociťuje příznaky v podobě závratí, nevolnosti, točení hlavy, mžiků před očima, zvýšeného pocení, především na čele, krku a zádech. K dalším příznakům patří bledost v obličeji a zrychlené povrchové dýchání.

Pokud cítíte, že brzy omdlíte vy

Pokud cítíte, že hrozí, že brzy omdlíte, je důležité si především co nejprve lehnout nebo sednout, abyste snížili riziko možného pádu. V případě sedu se doporučuje položit hlavu mezi kolena. I když už se cítíte lépe, nevstávejte ani příliš brzy, ani příliš rychle.

Pokud omdlí někdo jiný

V případě, že se stanete svědky omdlení druhé osoby, položte dotyčnou osobu na záda, ideálně na místo s dostatkem čerstvého vzduchu a ve stínu. Pokud nedošlo k žádnému zranění a osoba dýchá, zvedněte její nohy nad úroveň srdce, uvolněte případné pásky, límce nebo jiné těsné oděvy. Pomoci mohou i chladné obklady na čelo. Zároveň na osobu hlasitě mluvte. V případě, že člověk nenabyde vědomí během několika málo minut, raději zavolejte lékařskou pomoc.

Zdroj: mayoclinic.org

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu