Víte, co o vašem zdraví mohou vypovědět vlasy?

Všimli jste si, že se vám na některých místech na hlavě začaly tvořit holá místa? Někdy může jít o vypadávání vlasů, které je dědičné.

Důvodem mohou být i jiné nemoci a faktory, které je třeba odhalit co nejdříve – čím dříve s léčbou začnete, tím méně vlasů ztratíte. Pojďme se na ně podívat.

Bílé lupy

Všimli jste si, že máte lupy? Nemusíte se bát, nejsou nakažlivé. Dodnes si lékaři nejsou zcela jisti, co je jejich příčinou. Jedna teorie je však taková, že mohou být způsobeny přemnožením houby. Mezi další možné rizikové faktory patří mastná kůže, stres, obezita, chlad, suché počasí a ekzém nebo psoriáza. I když to není zrovna příjemné a svědění pokožky hlavy je mnohdy otravné, lupy nejsou škodlivé.

Žluté lupy

Pokud jste však zaregistrovali, že lupy jsou mastné a žluté, zřejmě můžete trpět seboreickou dermatitidou. Je to zánětlivý stav kůže, který se může objevit tam, kde je spousta olejových žláz – zejména na pokožce hlavy a obličeje. Přestože seboroická dermatitida souvisí s hormony, plísněmi, a dokonce i s některými neurologickými stavy, jako je Parkinsonova choroba nebo HIV, léčba pokožky vyžaduje stejný způsob jako u klasických lupů – šampon proti lupům.

Padání vlasů

Někteří odborníci odhadují, že za den můžeme ztratit až 100 a více vlasů. Neděste se, to není důvod k panice a rozhodně to neznamená, že budete nakonec plešatí. Přibližně 90 procent z vašich 100 000 vlasových folikulů ztrácí vlasy neustále. Zbývajících 10 procent je v klidové (telogenní) fázi a vlasy vypadnou asi po 2 až 3 měsících. Vypadané vlasy jsou nahrazeny novými a celý růstový cyklus začíná znovu.

Telogen effluvium

Chirurgický zákrok, očkování, porod, některé léky, dieta, těžký stres, problémy se štítnou žlázou – všechny tyto okolní vlivy mohou být důvodem telogenního stavu téměř všech vlasových folikul. Asi o dva měsíce přijde čas, kdy se vlasy ztenčí a začnou vypadávat ve větším množství, než je člověk zvyklý. I tady však nastane cyklus nového růstu.

Alopecia areata

Při tomto druhu plešatění dojde k tomu, že imunitní systém omylem útočí na vlasové folikuly a způsobuje vypadávání vlasů – ve větším množství najednou. U člověka se tak začnou objevovat místa lysinek, které lze snadno léčit injekcemi. Alopecia areata není škodlivá ani nakažlivá, ale velký vliv má na psychiku postižené osoby.

Geny

Růst a vypadávání vlasů je z 90 procent dědičný. Takže pohled na vaše tatínky a dědečky vám může poskytnout lepší představu o vaší budoucnosti. Plešatost u mužů často začíná ustupujícími vlasy v koutech, pak na středu hlavy, přičemž po stranách hlavy vlasy zůstávají a zanechávají tvar podkovy.

Co se děje s tělem kuřáka po jeho poslední cigaretě? Od 20 minut po 15 let.

Ať už máte vlasy husté, nebo řídké, vždy je dobré o ně dobře pečovat. Správná strava, pohyb, váha a kosmetické produkty vlasový růst často podpoří.

Autor: Bára Králová
zavřít reklamu