Víte, jak správně pečovat o rány? Hlavně u dětí je neradno je podceňovat

Nastalo období horkých letních dnů, ale také úrazů, které jsou pro tyto dny typické. Některé z nich vyžadují lékařské ošetření, s jinými si hravě poradíte sami.

Slabé krvácení

Jelikož krev pomáhá čistit rány, malé krvácení je ku prospěchu. Většina malých řezů přestane velmi rychle krvácet – pomocí jemného tlaku, kdy na ránu přiložíte gázu nebo náplast, krev hned zastavíte. Pokud krev prosakuje, položte na ni další kus gázy nebo obvazu – nikdy tu předešlou neodstraňujte, ránu byste mohli mnohem více podráždit, čímž by došlo k většímu krvácení.

Čistá voda

Jestliže je vaše odřenina mnohem větší, věnujte svou pozornost také čištění. Ránu zklidněte studenou vodu, odstraňte viditelné kamínky nebo třísky pinzetou, kterou jste předem sterilizovali v alkoholu. Poté okolí kolem rány omyjte žínkou a mýdlem. Nepoužívejte žádné dráždivé mýdlo, jód, alkohol nebo peroxid vodíku – čerstvá čistá voda postačí.

Antibiotické krémy

Antibiotické krémy a masti mohou také snížit riziko infekce. Na ránu naneste velmi tenkou vrstvu antibiotické masti. Pozor si také dejte na vyrážku, která se po použití těchto krémů může objevit – krém přestaňte používat.

Překrytí rány

Abyste zamezili opětovnému otevření rány, překryjte ji buď náplastí nebo obvazem – záleží na velikosti zranění. Ačkoliv by měla rána dýchat, stále hrozí i riziko infekce.

Pozor na alergie

Začala vás rána po překrytí svědit, pálit nebo se na kůži objevil puchýř? Zřejmě se jedná o alergii na lepidlo, které některé náplasti obsahují. V tomto případě sáhněte po sterilní gáze nebo obvazu.

Svědivé strupy

Téměř ihned po úrazu se rána začíná hojit – bílé krvinky napadají bakterie, jenž způsobují infekce. Krevní destičky, červené krvinky a fibrin vytváří na ráně sraženinu v podobě krvavého želé, ze kterého se brzy stane strup. Ten ovšem také začne velmi brzy svědit, proto se snažte jej moc neškrábat, abyste si ránu znovu neobnovili.

Nepřehlédněte: Přibalte si do batohu cestovní lékárničku. Co by měla obsahovat?

Jak poznám infekci?

Pokud se kolem poranění vyskytne otok, zeleno-žlutá tekutina či začervenání, jedná se zřejmě o příznaky infekce. Mezi další příznaky patří oteklé lymfatické uzliny u krku, podpaží nebo slabin, stejně jako bolesti těla, zimnice nebo horečka.

Pokud si s ránou nevíte rady, navštivte svého lékaře.

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu