Víte, jaký chcete pohřeb? A sdělili jste někomu svá poslední přání?

Možná si říkáte, proč byste se měli zabývat tématem vlastního odchodu ze světa. Říkáte si, že je to ještě daleko a že na to máte ještě dost času. Řekneme vám ale důvod, proč je vhodné se nad vlastní smrtí poprvé zamyslet. Pokud totiž přijde nečekaně, vaším pohřbem se budou muset zabývat vaši příbuzní. A často se budou muset poprvé v životě zamyslet, jaké rozloučení byste si přáli.

Promluvte si s nejbližšími

Je přirozené, že se nám o tomto tématu nechce příliš mluvit. Je ale vhodné, aby si každý z nás promluvil alespoň s jedním nebo se dvěma nejbližšími příbuznými a řekl jim svá přání. Někdo může chtít zpopelnit, někomu tato představa může být nepříjemná. Někdo by byl rád rozptýlen na loučce pod korunami stromů, někdo má tradičnější představu o uložení v hrobu. Někdo by rád poslední rozloučení v duchu svého oblíbeného koníčka (fotbalovém, hokejovém, hasičském nebo jiném), jiní si představují slavnostní rozloučení s kapelou a průvodem. Nemusíte mít naplánovaný celý obřad, stačí svým nejbližším sdělit svá speciální přání.

Možná vás to překvapí, ale spousta lidí má minimálně vymyšlenou písničku, kterou by rádi nechali zaznít na vlastním pohřbu. I to může být jedním z přání, která sdělíte svým blízkým.

Naplánujte si pohřeb dopředu

Pokud máte naprosto přesnou představu o svém pohřbu, můžete zajít v plánování ještě o krok dál a ulehčit tak své rodině od budoucích starostí. Je totiž možné si dopředu objednat a zajistit vlastní pohřeb. Rádi vám vysvětlíme, jak to funguje.

V kanceláři pohřební služby si dopředu vyberete, objednáte a zaplatíte všechny pohřební služby podle vašeho přání. Vytvoří se tzv. příkazní smlouva s rozpočtem služeb. V těchto dokumentech se podchytí smluvně všechny detaily. Součástí je také termínovaný vklad, pohřební služba tak získá dispoziční právo k využití zaplacených financí až po smrti daného člověka, a to jen za účelem vypravení pohřbu. Můžete si tak být jistí, že vše proběhne přesně tak, jak jste si v danou chvíli zvolili a zaplatili.

Pro koho je tato služba vhodná

Objednání vlastního pohřbu může být zajímavé pro kohokoli, kdo chce sejmout starost ze svých nejbližších pro případ své náhlé smrti. Spousta rodičů se snaží svým dětem život co nejvíce ulehčovat, chtějí v tomto proto pokračovat i po své smrti, ať už z finančního nebo z emočního hlediska.

Důvody ale také mohou být jiné. Jednou z výhod předem domluveného pohřbu je to, že dostanete přesně to, co jste si sami zvolili. Příbuzní poté nebudou mít možnost šetřit na rakvi, květinové výzdobě nebo jiných položkách. Jedním z častých důvodů také bývá to, ž s příbuznými nejste vůbec v kontaktu nebo nemáte nikoho blízkého, kdo by se vám v budoucnu o důstojný pohřeb postaral. Pokud se vám v takovém případě nelíbí představa sociálního pohřbu, můžete si vše sami domluvit a objednat dopředu.

INFO: Objednání pohřbu předem vám zajistí v Praze pohřební ústav PEGAS CZ. Jedná se o nejvyhledávanější pohřební službu v České republice, která poskytuje své služby s maximálním respektem a ohledem k zesnulému i pozůstalým.

Autor: Katka Procházková
zavřít reklamu