Vsázíte při dietě na tekutou stravu? Podle odborníků je to chyba

Tekutou stravu prosazuje mnoho celebrit, ale i reklamních spotů. Slibují, že ušetříte čas při přípravě jídla a ztratíte přebytečná kila. V krátkodobém horizontu tělo skutečně přijde o některé své tukové zásoby, ale dlouhodobé dodržování diety může být podle odborníků velmi nebezpečné.

Jak funguje tekutá strava

Tato dieta je založena především na koktejlech, které nahrazují běžné denní chody. Tělo většinou při takové stravě začne hladovět, a proto dochází k úbytku váhy. Organismus je sice dostatečně hydratován, ale chybí mu některé ze základních složek. Nedostatek bílkovin, sacharidů, vitamínů a minerálů se brzy projeví tím, že je tělo unavené a bez energie.

Zejména sacharidy potřebuje pro svou správnou činnost mozek. Při dlouhodobém požívání tekuté stravy si můžete všimnout nepozornosti, zapomnětlivosti, problémů se spánkem a dalších obtíží.

Čeká vás jo-jo efekt

Jestliže se navíc po čase vrátíte ke své běžné stravě, tělo bude doslova v šoku. Začne nové zásoby ukládat a vy tak opět naberete svou váhu zpět. Někdy dokonce nabírání dojde tak daleko, že skončíte s ještě vyšším přírůstkem, než když jste začínali hubnout.

Pro efektivní změnu váhy je proto vhodnější kompletně změnit jídelníček a pohybové návyky. Jen tak můžete dlouhodobě docílit vysněné postavy a zdravého těla.

Tekutá strava postrádá vlákninu

Ve zdravém jídelníčku se nachází dostatek vlákniny, která upravuje naše zažívání tak, abychom se cítili lépe. Čím více vlákniny jídlo obsahuje, tím menší máme během dne pocit hladu a tělo se cítí dostatečně syté. Bohužel v případě tekuté stravy něčeho takového nelze docílit. Můžete být proto velmi podráždění, jelikož vás stále bude trápit hlad, honit mlsná a kručet vám v žaludku.

V některých případech může vzniknout také jedna z poruch příjmu potravy, kdy dochází z důvodu hladu k záchvatovému přejídání. Tělo tak často v afektu reaguje na nedostatek potravy, a to vás může dostat do opravdových potíží.

Zdroj: Legionathletics.com

Autor: Tereza Málková
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu