Vše, co jste potřebovala vědět o svévolném potratu

Spousta žen se, hlavně v prvním trimestru, obává svévolného potratu. Je nutné vědět, jak takový potrat vypadá a co dělat, pokud si myslíte, že vás to postihlo.

Příznaky potratu

Hlavním znakem potratu je vaginální krvácení, které mohou provázet křeče a bolest v podbřišku. Pokud máte vaginální krvácení, kontaktujte praktického lékaře nebo porodní asistentku. Většina praktických lékařů vás v případě potřeby může okamžitě odkázat na jednotku pro rané těhotenství v místní nemocnici. Pokud je vaše těhotenství v pozdější fázi, můžete být odesláni do porodnice. Mějte však na paměti, že slabé vaginální krvácení je relativně běžné během prvního trimestru (prvních 3 měsíců) těhotenství a nemusí nutně znamenat, že jste potratila.

Co způsobuje potrat?

Existuje mnoho důvodů, proč může dojít k potratu, ačkoli příčina není obvykle identifikována. Většina není způsobena ničím, co matka udělala. Předpokládá se, že většina potratů je způsobena abnormálními chromozomy u dítěte. Chromozomy jsou genetické „stavební kameny“, které řídí vývoj dítěte. Pokud má dítě příliš mnoho nebo nedostatek chromozomů, nebude se vyvíjet správně. U většiny žen je potrat jednorázovou událostí a v budoucnu budou mít úspěšné těhotenství.

Lze zabránit potratům?

Většině potratů nelze zabránit. Existuje však několik věcí, které můžete udělat, abyste snížili riziko potratu.

  • Během těhotenství se vyvarujte kouření, pití alkoholu a užívání drog.
  • Zdravá váha před otěhotněním, zdravá strava a snížení rizika infekce mohou také pomoci.

Myslíte si, že jste potratila? Co teď?

Pokud máte příznaky potratu, obvykle vás pošlou do nemocnice na testy. Ve většině případů může ultrazvukové vyšetření určit, zda jste potratila, nebo ne. Je-li potvrzen potrat, budete si muset promluvit se svým lékařem nebo porodní asistentkou o možnostech zvládnutí konce těhotenství. Těhotenská tkáň často vymizí přirozeně za 1 nebo 2 týdny. Někdy může být doporučen lék na podporu průchodu tkáně nebo si můžete vybrat menší chirurgický zákrok k jeho odstranění, pokud nechcete čekat.

Po potratu

Potrat může být emocionálně i fyzicky vyčerpávající zkušeností. Můžete mít pocity viny, šoku a hněvu. V tuto chvíli jsou k dispozici rady a podpora od nemocničních poradenských služeb a charitativních skupin. Můžete se pokusit o další dítě, jakmile se vaše příznaky ostálí a jste emocionálně a fyzicky připravena. Potrat nemusí nutně znamenat, že budete mít další, pokud znovu otěhotníte. Většina žen může po potratu mít zdravé těhotenství, a to i v případě opakovaných potratů.

Jak časté jsou potraty?

Potraty jsou mnohem častější, než si většina lidí uvědomuje. U žen, které ví, že jsou těhotné, se odhaduje, že asi 1 z 8 těhotenství skončí potratem. K mnoha potratům dojde dříve, než si žena vůbec uvědomí, že otěhotněla. Ztráta 3 nebo více těhotenství v řadě (opakované potraty) je neobvyklá a postihuje pouze přibližně 1 ze 100 žen.

Zdroje: NHS.uk

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu