Vše o bolesti zad. Co ji způsobuje, jak si ulevit a kdy jít k lékaři?

Bolest zad je velmi rozšířený problém, v současné moderní době obzvlášť. Sedíme v kancelářích, v autech, doma u televize. Pohybu obecně máme málo a tím víc nás záda „berou“. Co můžeme dělat pro to, abychom si od bolesti co nejvíce ulevili?

Pomozte si sami

Než se poženete k lékaři, který vám předepíše silné léky proti bolesti, zkuste pro svá záda udělat něco sami. Podle statistik se bolesti zad staly nejčastějšími zdravotními potížemi a důvodem pro pracovní neschopnost. Ale můžeme si za to tak trochu sami. Až ze ¾ je prý na vině špatný životní styl, nesprávné držení těla nebo též nevhodný nábytek. A jen pouhou ¼ tvoří skutečná onemocnění páteře.

Kromě cvičení na bolesti zad zabírá takzvané suché teplo, nikdy nepoužívejte na bolest zad obklady vlhké! K tomu si dopřejte alespoň krátký klid na lůžku a běžně dostupné léky proti bolesti. Pokud potíže během několika dní neustoupí či se dokonce stupňují, na nic nečekejte a k lékaři se přeci jen vydejte.

Kdy pomůže lékař?

K lékaři běžte ve chvíli, kdy vám bolest zad znemožňuje některé pohyby a ovlivňují citlivost končetin. Může se totiž jednat o onemocnění nervů. Odborníka vyhledejte také v případě, že vás bolí nejen záda, ale například i břicho, to může signalizovat onemocnění nějakého vnitřního orgánu. Bolest zad by rozhodně neměly podceňovat těhotné ženy. Pokud kvůli bolesti nemůžete spát, raději lékaře navštivte také, protože příčinou může být také zánět. A to zejména pokud jsou bolavá záda spojena se zvýšenou teplotou, případně jinými projevy zánětlivého onemocnění.

Nábytek, který nám ubližuje

Nejčastější a „běžnou“ bolest zad nám způsobuje nevhodný kancelářský nábytek. Pořiďte si ergonomickou židli a dbejte, abyste seděli „správně“. Nohy musí být volně pod stolem, pracovní deska v optimální výši a využijte opěrky zad. Sezení na nevhodných židlích může způsobovat chronické problémy a bolesti, včetně obávaných vyhřezlých plotének.

Pomoci si můžete i zakoupením vhodné matrace či celé postele, válendy jsou dobré tak maximálně pro přespání hostů!

Stres i boty je třeba „vyladit“

Svůdné jehlové podpatky i balerínky nejsou pro záda zrovna optimální obuví. Zkuste v nich alespoň netrávit celý den. Stejně tak vám nepomohou tvrdé podrážky, kdy při došlapu dochází k otřesům páteře.

Možná vás překvapí, jak velký podíl má na bolest zad prožívaný stres. Jste-li ve stresu, cítíte, jako by vám něco těžkého „sedělo za krkem“, že? A opravdu. Je dokázáno, že negativní emoce, neřešené problémy a podobně, vyvolávají křečovitý stah svalů okolo krční páteře. Často pomohou masáže, relaxační terapie a celkové zvolnění tempa.

První pomoc v podobě jednoduchých cviků

  • Paže svěste volně podél těla a pomalu kružte rameny. Na jednu stranu, na druhou…
  • Vsedě nebo ve stoje sepněte ruce za zády a s nádechem stáhněte lopatky k sobě. Ramena přitom tlačte dolů.
  • Posaďte se na okraj židle, kotník jedné nohy položte na koleno té druhé a předkloňte se. (Tak se od sebe uvolňují jednotlivé obratle a současně si protáhnete hýžďové a stehenní svaly.) Nohy potom vyměňte.
  • Pro uvolnění krční páteře, která je při sezení namáhána nejvíce, proveďte následující jednoduchý cvik – hlavu skloňte a pozvolna dělejte půlkruhy od jednoho ramene ke druhému.

 

Bolest zad je považována snad za nejčastější civilizační chorobu. Těžko přestaneme chodit do kanceláře, abychom svým zádům ulevili, ale zkuste pro ně udělat maximum!

 

Autor: Lenka Svobodová
zavřít reklamu