Vysoký krevní tlak a bolest hlavy: Dva fenomény moderní společnosti. Existuje mezi nimi souvislost?

V jednu chvíli se cítíte dobře. V další minutě máte pocit, že se vám rozskočí hlava. Otázka za milion zní: Proč tolik lidí tak často bolí hlava? Bolesti hlavy může způsobovat celá řada faktorů. Pokud ale máte vysoký krevní tlak, možná už vás někdy napadlo, zda to může mít nějakou souvislost.

Kdy může vysoký tlak způsobit bolest hlavy? 

V současné době existují rozporuplné důkazy o tom, zda může vysoký krevní tlak způsobit bolesti hlavy. Například podle odborného článku v časopise Journal of Neurology určitá souvislost existuje, bolesti hlavy způsobené vysokým krevním tlakem se obvykle vyskytují na obou stranách hlavy, bolest má tendenci pulzovat a často se zhoršuje při fyzické aktivitě.

Naopak American Heart Association podporuje tvrzení, že lidé obvykle nepociťují bolesti hlavy, pokud je jejich krevní tlak vysoký, ale nepřekročí hodnotu 180/120 mmHg.

Další věc, kterou je třeba si zapamatovat v souvislosti s bolestmi hlavy a krevním tlakem, je, že ne vždy je to krevní tlak, který způsobuje bolest hlavy. Může to být i naopak, bolesti hlavy mohou způsobit zvýšení krevního tlaku. Někdy může být též složité určit, co je vlastně příčinou čeho. Je to podobné jako se známou otázkou, zda byla dřív slepice nebo vejce.

Přístroj na měření tlaku.
zdroj: unsplash.com

Co je hypertenzní krize?

Během hypertenzní krize dochází k nárůstu tlaku v lebce v důsledku náhlého vzestupu krevního tlaku nad kritickou hodnotu, obvykle nad 180/120 mmHg. Tradiční léčba bolestí hlavy pomocí volně prodejných léků na bolest, je pro zmírnění této bolesti neúčinná.

Kromě bolesti hlavy je hypertenzní krize obvykle spojena s rozmazaným viděním, bolestmi na hrudi, dušností, zčervenáním v obličeji a nevolností. Pokud se domníváte, že prožíváte hypertenzní krizi, musíte ihned zavolat záchrannou službu.

Pozor na léčbu

Pokud máme vysoký krevní tlak, musíme si též dávat pozor na to, jakou léčbu bolesti hlavy volíme, zejména pokud užíváme léky na hypertenzi. Pokud se naše bolest hlavy stává nesnesitelnou, náš první instinkt může být sáhnout po nějakém typu léku proti bolesti.

V případě, že užíváte léky na vysoký krevní tlak, se obecně doporučuje spíše aspirin nebo paracetamol než ibuprofen. Každopádně je vždy lepší poradit se se svým lékařem.

Zdroj: heart.org, medicalnewstoday.com, ncbi.nlm.nih.gov

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu