Websterova technika aneb jak se provádí a jaké jsou její výhody?

Pokud se blíží váš porod, jistě si přejete, aby bylo miminko ve správné poloze. Nicméně poloha koncem pánevním postihuje mnoho žen. Proto se musí doktoři pokusit dítě otočit před tím, než k samému porodu přijde, nebo v krajním případě provést císařský řez. Nicméně existuje jedna specifická metoda na obrácení plodu – Websterova technika.

Definice a terminologie

Websterova technika je obecný název pro konkrétní formu chiropraktické péče během těhotenství. Tato technika je specificky zaměřena na pánev a křížovou kost, stejně jako na svaly a vazy v těchto oblastech a kolem nich. Primárním cílem odborníků na Websterovu metodu je přimět dítě k větší aktivitě, aby se samo před porodem stihlo otočit.

Stručná historie techniky

Tuto techniku vyvinul v 80. letech chiropraktik Dr. Larry Webster. Inspiroval se obtížným porodem své dcery, aby našel způsoby, jak by chiropraxe mohla řešit pánev a usnadnit porod. Během své práce na vývoji této techniky uvedl, že jemné úpravy této techniky vedly k tomu, že se děti otočily z konců pánevních do polohy hlavou dolů. V roce 2000 byl pro metodu spuštěn certifikační program.

Webster také založil Mezinárodní chiropraktickou pediatrickou asociaci (ICPA), kterou v současné době tvoří více než 6 000 chiropraktiků, kteří se specializují na zdraví a pohodu rodiny.

Jak se Webterova technika provádí?

Při vaší návštěvě vám chiropraktik nabídne speciální těhotenský polštář, abyste si mohli lehnout na chiropraktický stůl. Polštář má ve středu výřez, takže vaše tělo je podepřeno a vaše dítě (a břicho) má dostatek prostoru. Někteří poskytovatelé mají dokonce speciální stůl s rozevíracím listem, který poskytuje další prostor a pohodlí.

Chiropraktik začne pohledem na obě nohy, a poté je ohne směrem k hýždím, aby zjistil, zda jsou rovnoměrné. Pokud nejsou, může to znamenat, že vaše pánev není v souladu. Dále vás může požádat, abyste se otočili, aby mohl vyhodnotit jakékoli vychýlení na přední straně vašeho těla. Pokud nějaké vychýlení objeví, bude jej redukovat speciálními masážemi měkkých tkání, jako jsou svaly na břiše a vazy kolem dělohy. Může vás překvapit, že se chiropraktik nebude pokoušet hned dítě otočit. Na začátku se totiž spíše zaměří na to, aby mělo dítě v děloze více místa.

Výhody Websterovy techniky

Jednou z hlavních výhod Websterovy techniky je, že je ve srovnání s externí cefalickou verzí relativně jemná. Pokud provádíte tuto techniku pravidelně, může být méně pravděpodobné, že vám bude doporučen císařský řez, a proto se můžete vyhnout rizikům spojeným s chirurgickým porodem. Tato technika je považována za bezpečnou pro většinu těhotenství.

Může to být užitečné během celého těhotenství, nebo jednoduše jako poslední pomoc, pokud je dítě otočeno koncem pánevním. Zároveň může tato technika pomoci od bolesti zad a nohou.

Zdroje: healthline.com

Autor: Michaela Richterová
ZAVŘÍT