Will Smith se pochlubil se svojí kolonoskopií a sdílel 17 minut dlouhé video. Výsledek? Je důležité se kolonoskopie nebát, může vám zachránit život

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín ZdravéRady.cz na hlavní stránku Seznam.cz
Will Smith kolonoskopie (zdroj foto: metro.co.uk)

Will Smith (51) se rozhodl zprostředkovat světu nejen informace, ale i video, o prvním kolonoskopickém vyšetření v jeho životě. Že je čas projít si touto nepříliš příjemnou procedurou se rozhodl poté, co mu jeho lékař Dr. Ala Stanford řekl, že v jeho věku už je to téměř nezbytné. Ve stylu hollywoodské módy se Smith rozhodl celý postup zdokumentovat, a nakonec záběry proměnil na 17 minut dlouhé video pro YouTube s více než milionem zhlédnutí.


Snaha rozbít hloupé vtipy i obavy

Smith považoval svůj osobní dokument za zábavný pokus, jak se vypořádat s hloupými vtipy na téma kolonoskopie a upozornit diváky, jak důležité může být právě toto vyšetření důležité pro další život. Video začíná vyprávěním o kolonoskopické přípravě Charlieho Chaplina a potom následuje Willa Smithe do nemocnice Miami na zákrok. Později v klipu Smithův gastroenterolog sdělí, že během vyšetření našel polyp, který byl odstraněn a poslán do laboratoře.

Anketa: Viděli jste toto video?
Celkem hlasů: 53

Šokující nález

Výsledky se vrátily s tím, že se jednalo o takzvaný tubulární adenom, který je prekarcinogenní. 95 % rakoviny tlustého střeva pochází právě z tohoto druhu polypu. Smith se rychle zajímal o to, co nález znamená pro jeho budoucí zdraví. Doktor Stanford mu vysvětlil, že bude muset být monitorován častěji než ti, kdo mají normální kolonoskopický nález. Ví se, že screening a včasná detekce zachraňuje životy. I včasné odhalení rakoviny může zachránit zdraví člověka.

Legrace úplně nevyšla

Smith poděkoval svému lékaři za pomoc a přiznal, že nikdy neočekával pozitivní výsledky vyšetření. Když se rozhodl, že chce svou kolonoskopii pojmout jako blog, bylo to ve smyslu, vše bude v pohodě a bude to legrace! Vůbec netušil, že existuje nějaký prekarcinogenní polyp a že se dokonce u něj objeví! Podle statistik trpí Afroameričané procentuálně ještě vyšším počtem rakoviny tlustého střeva, jejíž výskyt je už tak hodně častý.

V poslední době stále více celebrit odhaluje veřejnosti svá lékařská vyšetření. Někdy je to s cílem zvýšit svou popularitu, ale také proto, aby se tak rozšířilo povědomí o existujících způsobech vyšetření těch kterých závažných chorob. A aby si lidé uvědomili, jak jsou vyšetření důležitá!

Autor: Martin L.
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín ZdravéRady.cz na hlavní stránku Seznam.cz
Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru

Ještě jste nečetli

Mohlo by Vás zajímat