Zajistěte si správnou funkci melatoninu. Během spánku si odpočnete na maximum

Melatonin je hormonem, díky kterému se vám v noci dobře spí. V lidském mozku totiž najdete centrum, které reaguje na střídání dne a noci. Na základě toho se pak večer při pravidelném rytmu cítíte v určitou hodinu unavení a ráno se zase obvykle budíte ve stejný čas. Když melatonin v této části mozku funguje správně, cítíte se odpočatí. V opačném případě ale hrozí mnoho komplikací.

Jak hormon funguje v těle

Melatonin vzniká v těle přirozeně. K jeho vyšší produkci stačí, pokud je tělo ráno vystaveno slunci. V některých případech ale není možné správnou produkci melatoninu zajistit, a pak dochází k nesprávné funkci v těle. Nejvíce trpí lidé, kteří pracují na nepravidelné nebo noční směny, spí ve zcela zatemněném prostředí a budí se tak pokaždé v jiný čas nebo citlivější jedinci v zimním období.

Právě z těchto důvodů je vhodné konzumovat potraviny, které vám produkci melatoninu navýší a vy se tak budete cítit více odpočatí, večer vám nebude dělat problém usínání a ráno naopak vstávání.

Nedostatek melatoninu

Při dlouhodobě nízké produkci melatoninu mohou pacienti pociťovat zhoršenou schopnost učení, soustředění, větší chuť k jídlu, zhoršenou schopnost usnout, ale také podrážděnost a přecitlivělost. To může doma i na pracovišti způsobovat nepříjemnosti. Problém se ovšem netýká jen lidí ve středním věku, ale také dětí a seniorů, proto je třeba do jídelníčku pravidelně zařadit potraviny, které vám s produkcí pomohou.

Potraviny, které podporují tvorbu melatoninu

Zaměřte se především na potraviny živočišného původu. Ryby, vejce a mléko jsou ideálními pomocníky, které vám zajistí vyšší produkci hormonu a při pravidelné konzumaci si brzy všimnete výsledků. Pokud však držte vegetariánskou stravu nebo jinou dietu, která nezahrnuje živočišné výrobky, lze si pomoci také ořechy, které můžete přidávat ke každému jídlu nebo například třešněmi.

Zdroj: Nourish by Webmd.com

Autor: Tereza Málková
zavřít reklamu