Zánět slinivky břišní často více souvisí s kouřením než s konzumací alkoholu

Slinivka břišní není orgán, na který bychom mysleli nějak zvlášť často. Nachází se hluboko v břišní dutině, takže je dobře chráněná, ale zároveň též obtížně přístupná. Její funkce spočívá zejména v produkci určitých hormonů, jako je například inzulín, a také enzymů, které napomáhají následnému vstřebávání živin z potraviny do našeho organismu. Problém nastává, když náš postihne tak zvaná pankreatitida neboli zánět slinivky.

Akutní pankreatitida

Náhlý velmi bolestivý stav, který může skončit až smrtí. Nejčastěji je způsobena žlučovými kameny. Mohou ji však způsobit i další faktory, jako jsou zvýšené triglyceridy, vysoká hladina vápníku v krvi, problémy se štítnou žlázou, a dokonce i užívání některých léků. Akutní zánět slinivky je charakteristický silnou bolestí břicha v oblasti nadbřišku, někdy ale i zad. K dalším typickým symptomům patří žaludeční nevolnost a zvracení, někdy též horečka. V závažnějších případech může dojít k určitému šoku, který má za následek problémy s dechem, krevním tlakem a poruchy vědomí. Je proto důležité co nejdříve vyhledat lékaře, jinak hrozí celkový kolaps organismu.

Recidivující akutní pankreatitida

U některých pacientů se akutní zánět slinivky po určité době vrací. Pokud k tomu dojde, je nesmírně důležité pokusit se najít základní příčinu, která umožní správnou léčbu a zabrání progresi onemocnění. Jinak hrozí riziko, že se akutní pankreatitida vyvine v chronickou. Lékaři se v souvislosti s recidivující pankreatitidou zaměřují především na genetické mutace.

Chronická pankreatitida

Dlouhotrvající působení negativních faktorů, jako je kouření, zvýšená konzumace alkoholu, ale také některé metabolické poruchy a genetické mutace mají za následek chronický zánět slinivky. Problém chronické pankreatitidy spočívá v tom, že může poškodit buňky, které produkují inzulín. To vede u téměř poloviny pacientů s chronickým zánětem slinivky k rozvoji cukrovky.

Nejčastější příčiny

V minulosti se často myslelo, že všichni pacienti s pankreatitidou jsou alkoholici. Odborné studie ale prokázaly, že pouze u přibližně deseti procent alkoholiků dojde k rozvoji pankreatitidy. Za mnohem rizikovější faktor je dnes považováno kouření a také genetika a autoimunitní onemocnění, například cystická fibróza.

Léčba pankreatitidy

Akutní pankreatitida vyžaduje v naprosté většině případů hospitalizaci v nemocnici. Pacientovi jsou podávány léky proti bolesti a nitrožilní výživa. Zásadní je rozpoznat a odstranit základní příčinu pankreatitidy. V současné době se často provádí genetické testování, které je spojeno s genetickým poradenstvím. Pokud se zjistí genetické mutace nebo pokud došlo kvůli komplikacím ke vzniku nekróz, odumřelých tkání, je třeba slinivku chirurgicky odstranit. U chronických zánětů představuje drobnou pomoc změna životního stylu, především omezení živočišných tuků a alkoholu.

Zdroj: healthline.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu