Zánět spojivek můžete léčit i pomocí domácích přípravků

Zánět spojivek je oční stav, který je obvykle dočasný, a je výsledkem bakteriální infekce, virové infekce, nebo alergické reakce. Lidé jeho příznaky mohou zmírnit i za pomoci domácích prostředků.

Studený obklad

Zánět spojivek kolem oka způsobuje zánět, který může být dráždivý, a dokonce bolestivý. Použití studeného a vlhkého obkladu pomůže zánět snížit a oko zklidnit. Namočte čistou žínku nebo ručník do studené vody. Přebytečné množství vody vyždímejte. Vlhkou žínku přiložte na postižené oko a nechte ji tam několik minut. Posléze žínku z oka sundejte a okamžitě si umyjte ruce. Použitou žínku byste měli k dalšímu použití vyvařit, abyste zničili přenosné bakterie.

Ráno mějte po ruce vlhký hadřík

Lidé, kteří mají zánět spojivek, si mohou všimnout silné tvorby hnisu, který vytěká z nemocného oka. Hnis rychle zasychá a po okrajích víček vytváří jakousi „krustu“. Zejména po ránu má člověk problém otevřít oko. Proto mějte připravený vlhký a teplý hadřík, kterým zaschlý hnis opatrně odstraňte. Nezapomeňte hadřík posléze opět vyvařit.

V případě nejasností či zhoršení vašeho stavu se vždy obraťte na svého lékaře.

Kapky do očí

Oční kapky neboli „přírodní umělé slzy“ mohou podráždění nebo pálení v oku uklidnit. Mohou pomoci zmírnit příznaky podráždění očí, včetně různých alergií a zánětů. Odplavují alergeny, dráždivé látky a hnis.

Léky od bolesti

Některé volně prodejné léky mohou pomoci minimalizovat symptomy zánětu spojivek, například ibuprofen zabírá na bolest a zánět. Jestliže trpíte nějakou z alergií, vždy svůj stav konzultujte se svým lékařem.

Nedotýkejte se postiženého oka

Dotyk nebo tření očí může příznaky zánětu spojivek jedině zhoršit, což vede k delší době léčby. Pokud se nevyhnutelně potřebujete oka dotknout, jedině po důkladném omytí rukou před i poté. Některé infekce očí jsou nakažlivé, takže aby se zabránilo přenosu na ostatní, a aby se zabránilo reinfekci, měl by člověk každý den používat nové ručníky, a často měnit polštáře a prostěradla.

Jestliže používáte kontaktní čočky, budete je muset odložit, dokud příznaky nezmizí, aby nedošlo k dalšímu podráždění.

Autor: Lenka Svobodová
ZAVŘÍT