Zánět zubu může postoupit až do čelisti. Odhalte ho včas

Jakmile se paradentóza, jinak zvaná jako zánět zubu, projeví naplno, je v ohrožení váš chrup. Zuby mohou začít vypadávat nebo se stanou citlivými na chlad a teplo. Stejně závažný problém ale nastává i ve chvíli, kdy se zánět dostane až do čelisti. V takovém případě nastupují výrazné bolesti a zásahy lékařů jsou náročnější.

Prvotní příznaky

Nejčastěji si pacienti svůj problém uvědomí ve chvíli, kdy společně s pastou při čištění plivají také krev. Dásně jsou ale dlouho před tím začervenalé, nateklé a někdy i na dotek bolestivé. Často se také na přechodu mezi zubem a dásní objevuje vrstva plaku, která obtíže často způsobuje. Jakmile se plak začne usazovat a tvořit zubní kámen, je paradentóza a zánět na cestě.

Dásně postupně začínají ustupovat, pacient si může všimnout nepříjemného zápachu z úst, a poté už může být pozdě.

V ohrožení je i čelist

Jakmile paradentóza postoupí a dosáhne pokročilého stadia, nemusí ohrožovat jen samotné zuby. Dostává se totiž až ke kořeni a odtud postupuje do čelisti. Důsledkem takového zdravotního problému jsou pak výrazné potíže s kousáním a mluvením. Problém tedy není jen estetický, jak se na první pohled při vypadávání zubů může zdát, ale i zdravotně závažný.

Odborníci doporučují včasnou prevenci. Jak se totiž ukázalo v mnoha studiích, paradontóza je dále spojována až s desítkami různých onemocnění, mezi které se čítá i riziko vzniku cukrovky a rakoviny.

Při zánětu čelisti

Pokud prevence nebyla dostatečně účinná a zánět čelisti se projevil, nezbývá, než urychleně navštívit svého zubaře. Do té doby konzumujte jen měkká jídla, kterými nebudete zuby a čelist zatěžovat. Používejte bylinné odvary ke kloktání, vyvarujte se zbytečnému namáhání čelisti, jako je žvýkání žvýkaček nebo mluvení a při otoku chlaďte postižené místo.

Zdroj: Efp.org (The Oral Health and Gum Hub), Healthline.com

Autor: Tereza Málková
zavřít reklamu