Zástava dechu ve spánku. Týkat se to může každého z nás.

Až miliarda lidí na celém světě trpí mírnou, až těžkou spánkovou apnoe. A mnoho lidí to ani netuší. Ovšem následky mohou být fatální. Problémem nejvíce trpí lidé, kteří mají cukrovku nebo srdeční choroby. Ovlivnit to ale mohou i další stavy. Je důležité vědět, že spánková apnoe může v některých případech ohrozit váš život.

Když se spánek stává nebezpečným

Spánek se skládá z různých fází, během kterých teplota těla, dýchání i krevní tlak postupně klesají a stoupají. Spánek se tedy běžně vyznačuje dynamickými změnami v celém těle. Napětí ve svalech přitom zůstává většinu času stejné, s výjimkou REM fáze, která představuje až čtvrtinu celkového času během spánku. Během REM fáze se většina hlavních svalových skupin výrazně uvolní. V případě, že se krční svaly uvolní příliš, dýchací cesty jsou najednou blokovány. Výsledkem je pak obstrukční spánková apnoe.

Co se během noci může dít

Lidem, kteří trpí spánkovou apnoe, se přívod vzduchu neustále přerušuje, a to způsobuje pokles hladiny kyslíku v krvi. Jakmile dojde k pohybu, člověk začne lapat po dechu a snaží se co nejrychleji rozdýchat. Tohle se může stát klidně i stokrát za noc. Následky přitom mohou být četné a velmi závažné.

Děsivé následky

Apnoe vyvíjí velký tlak na srdce, přirozeně tak hrozí větší riziko vzniku kardiovaskulárních chorob, hypertenze, ale i cévní mozkové příhody. Stále více vědců se také shoduje na tom, že tento stav ovlivňuje metabolismus glukózy a podporuje rezistenci na inzulín. To vede ke vzniku diabetu typu 2 a také podporuje nárůst tělesné hmotnosti.

Kromě toho je člověk trpící spánkovou apnoe vyčerpaný. V noci se kvalitně nevyspí, a to přispívá ke ztrátě paměti, nepozornosti, objevovat se mohou také deprese a úzkosti.

zdroj: BBC FUTURE

Autor: Bára Králová
zavřít reklamu