Bylinky vám pomohou válčit i s přebytečnými tuky. Spočítejte si své BMI a začněte hubnout zdravě.

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín ZdravéRady.cz na hlavní stránku Seznam.cz
bylinky (zdroj foto: vegetariantimes.com)

Jestli chcete žít co nejdéle, hlídejte si váhu. Nemusíte mít 150 kilogramů na to, abyste se o svá kila starali, každé kilo navíc totiž dává tělu zabrat. Tloušťka pak s sebou nese vyšší riziko rakoviny trávicího traktu, nádoru prsu a dělohy! Nadbytečná kila zatěžují klouby, srdce, bývají příčinou cukrovky, dny, ale též deprese, spánkových poruch, bolestí páteře a mnoha dalších problémů.

Jisté je, že nadváha zkracuje život a vyplatí se s ní bojovat. Ať už silou vlastní vůle, za použití různých diet, změnou myšlení nebo například – bylinkami! Na rozdíl od mnoha diet, kdy se vám po jejich ukončení kila vrátí zpět, zkuste vsadit na bylinky.


A které jsou účinnější než diety?

Hloh

Bobule této rostliny stimulují činnost štítné žlázy, která často maří vaši snahu zhubnout. Prospívají trávení a zmírňují stres.

Šalvěj

Odvar ze šalvěje tlumí hlad, prospívá játrům, čistí ledviny, a tak odstraňuje z těla látky, které mohou v hubnutí bránit

Fenykl

Jako koření výborně dochutí různé pokrmy. Čaj z fenyklu pomáhá proti nadýmání, usnadňuje trávení, dodává pocit sytosti a je neocenitelným pomocníkem při spalování tuků.

Bazalka

Bazalka patří mezi nejoblíbenější bylinky. Má zajímavou chuť i vůni, a už pouhá vůně působí proti stresu. Stimuluje činnost žaludku, odbourává tuky a celkově zlepšuje metabolismus.

Heřmánek

Odvar z heřmánku úspěšně odstraňuje problémy s trávením, uvolňuje křeče a působí močopudně.

Levandule

Zklidňuje nervovou soustavu a povzbuzuje prokrvení žaludeční sliznice. Čaj z levandule tlumí záchvaty hladu způsobené stresem.

Jetel

Zajímavé je, že pomoci s hubnutím může i obyčejný jetel. Pomáhá odvodňovat organismus, léčit žaludeční vředy i další nemoci trávicího ústrojí. Navíc rozpouští tuky a štěpí cukry a bílkoviny. Mladé lístky jetelu můžete použít do salátu nebo je přidat do nápoje.

Lopuch

Ani od lopuchu bychom asi nečekali žádné zázračné schopnosti. A přesto – odvar z kořene lopuchu zbavuje tělo těžkých kovů a pomáhá hubnout.

Jak poznáte, že obezita je i váš problém?

Mezi laiky je nejrozšířenější výpočet takzvaného indexu tělesné hmotnosti BMI. Možná ho znáte, ale připomeňme si, jak se vypočítá:

BMI = podíl aktuální hmotnosti a druhé mocniny tělesné výšky v metrech.

(Člověk vážící 62 kilogramů při výšce 1,5 metru má BMI = 62:2,25 = 27,6.)

Tabulka

BMI méně než 18,5 = podváha

BMI 18,5 – 24,9 = normální váha

BMI 25,0 – 29,9 = nadváha (preobezita)

BMI 30,0 – 34,9 = obezita I. stupně

BMI 35,0 – 39,9 = obezita II. stupně

BMI nad 40, 0 = obezita III. Stupně

Pokud patříte mezi ty šťastné, jejichž váha je v pásmu normálu, gratulujeme! Jen nezapomínejte svou váhu udržovat, vždycky se vyplatí na stravování dbát, a když ne kvůli kilům, tak proto, že je to zdravé!

Autor: Vlastimil V.
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín ZdravéRady.cz na hlavní stránku Seznam.cz
Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru

Ještě jste nečetli

Mohlo by Vás zajímat