Zázrak nejen při použití lokálním, ale i orálním aneb proč pít šťávu z aloe vera

Aloe vera je sukulentní rostlina, která se už po tisíciletí používá pro své mnohostranné léčivé účinky. Šťáva z aloe vera je mazlavá tekutina nacházející se v dužině listů. O jejím lokálním používání na nejrůznější kožní potíže již bylo napsáno i řečeno mnohé, zaměřme se dnes proto na zdravotní přínosy její konzumace.

Nápoj z aloe vera

Výroba nápoje z aloe vera je velmi jednoduchá. Utrhněte několik listů ze zdravých a vzrostlých rostlin aloe vera. Poté listy opatrně nařízněte. Vyjměte viditelný gel a smíchejte ho s vodou. Hotovo, chutný a zdravý nápoj z aloe vera je připraven k popíjení.

Prevence civilizačních nemocí

Často se hovoří o protizánětlivých vlastnostech aloe. Ostatně právě jich se využívá k léčbě a zmírnění některých kožních onemocnění, popálenin či ran. Protizánětlivá aktivita je zásluha polyfenolů, což je skupina rostlinných sloučenin bohatých na antioxidanty.

Antioxidanty rovněž pomáhají chránit tělo před poškozením způsobeným volnými radikály, známým také jako oxidační stres. Výzkum ukázal, že chronický oxidační stres může zvyšovat riziko některých zdravotních potíží, včetně srdečních onemocnění, a dokonce i některých druhů rakoviny. Konzumace šťávy z aloe vera tak může být jednou z prevencí před některými civilizačními nemocemi.

Nápoj z aloe vera.
zdroj: freepik.com

Celkově zlepšuje vzhled pokožky

Mnoho přínosů aloe vera na zdraví pokožky se projeví, když se aplikuje lokálně. Zdá se ale, že mnohé blahodárné přínosy pro pokožku má i konzumace aloe. Jedna studie například zjistila, že konzumace aloe vera zlepšila produkci kolagenu a snížila výskyt vrásek u skupiny žen starších 40 let.

Pomáhá při léčbě cukrovky

Výzkumy naznačily, že gel i šťáva z aloe vera mohou snižovat hladinu cukru v krvi nalačno u lidí s cukrovkou 2. typu. Další studie pozorovala, že šťáva z aloe zlepšila hladinu cukru i mastných kyselin v krvi u osob s prediabetem.

Úleva při zažívacích potížích

Šťáva z aloe vera obsahuje antrachinonové glykosidy. Jedná se o rostlinné sloučeniny s projímavými účinky, které by mohly pomoci zmírnit zácpu. Některé předběžné výzkumy naznačují, že sirup z aloe vera by mohl pomoci léčit a zmírnit příznaky gastroezofageální refluxní choroby.

Jiné první výzkumy ukazují slibné výsledky pro použití extraktu z aloe vera k léčbě syndromu dráždivého tračníku. V neposlední řadě šťáva z aloe vera zmírňuje též pálení žáhy.

Zdraví zubů a ústní dutiny

Šťáva a ústní voda z aloe vera mohou díky svým potenciálním antibakteriálním vlastnostem zlepšit různé stavy zubů a ústní dutiny. Studie provedená na osobách trpících submukózní fibrózou ústní dutiny, chronickým onemocněním, které způsobuje bolest a zánět v ústech,  ukázala, že užívání 30 ml šťávy z aloe vera dvakrát denně po dobu 3 měsíců bylo stejně účinné jako tradiční léčba v podobě injekcí hydrokortizonu.

Jiný výzkum zjistil, že ústní voda z aloe vera účinně snižuje závažnost a bolest související se zánětem ústní sliznice, běžným vedlejším účinkem chemoterapie a ozařování, u osob s rakovinou hlavy a krku. Spekuluje se také, že ústní voda z aloe vera by mohla pomoci snížit zubní plak a omezit bolest a otok po chirurgickém zákroku v dutině ústní.

Zdroj: health.clevelandclinic.org, ncbi.nlm.nih.gov, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, medicalnewstoday.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu