Mýty o stárnutí: Má smysl ve vyšším věku přestat s kouřením?

Vzhledem k tomu, že stárnutí je nevyhnutelné a pro některé lidi děsivé, není žádným překvapením, že se mýty jenom hemží. Asi před 300 000 generacemi se lidský druh oddělil od starodávného předka, kterého sdílíme se šimpanzi. Od té doby se lidská délka života při narození zdvojnásobila. Za posledních 200 let se průměrná délka života při narození opět zdvojnásobila.

 Podle Světové zdravotnické organizace (WHO): „V letech 2000 až 2050 se podíl světové populace nad 60 let zdvojnásobí z přibližně 11 % na 22 %.“ S ohledem na tato fakta se rozptýlení mnoha mýtů spojených se stárnutím jeví jako naléhavější než kdykoli v naší evoluční historii.

Pouze ženy trpí osteoporózou

Osteoporóza je stav, kdy kosti postupně zeslábnou. Někteří lidé věří, že se to týká pouze žen. To není pravda – může ovlivnit jak muže i ženy, tak lidi v jakémkoli věku. Osteoporóza je však skutečně mnohem častější u starších žen.

Dalším souvisejícím mýtem je, že osteoporóza je nevyhnutelná pro ženy, když stárnou. Ale je fakt, že dvě třetiny žen nad 50 let nemají osteoporózu. Aby se minimalizovala rizika, doporučuje Národní institut pro stárnutí lidem jíst potraviny bohaté na vápník a vitamin D a pravidelně cvičit.

Nyní nemá smysl už přestávat kouřit

Ať už se jedná o skutečný mýtus nebo jen o výmluvu, někteří starší dospělí říkají, že nemá smysl vzdát se kouření v „jejich věku“. To není pravda. Bez ohledu na to, jak dlouho kouříte a bez ohledu na to, kolik cigaret denně vykouříte, vaše zdraví se začne zlepšovat, jakmile přestanete. Některé zdravotní výhody jsou okamžité, jiné dlouhodobější, ale důležité je, že nikdy není pozdě.

S přibývajícím věkem je sex vzácný nebo nemožný

Někteří lidé se domnívají, že starší dospělí ztrácejí schopnost užívat si sexu a že jejich pohlavní orgány jsou znemožněny. To je naštěstí mýtus. Je pravda, že riziko erektilní dysfunkce (ED) a vaginální suchosti se zvyšuje s věkem lidí, ale pro většinu jedinců to nejsou nepřekonatelné problémy.

Viagra a lubrikanty nebo hormonální krémy dokážou v mnoha případech zázraky. Před užitím Viagry je však nezbytné promluvit si s lékařem, protože není vhodná pro každého. Styk mezi staršími lidmi může být méně rychlý a zuřivý, ale to nemusí být nutně špatná věc. Jak píše jeden autor: „Stárnutí nemusí nutně přerušit zdravý sexuální život, ale vyžaduje předefinování jeho výrazu.“

Čtěte také: Co se děje s tělem kuřáka po jeho poslední cigaretě? Od 20 minut po 15 let.

Existují také určité výhody. Například mužský penis se často stává méně citlivým, což jim pomáhá udržovat erekci déle. Je pravda, že jak někteří lidé stárnou, nemají stejnou sexuální touhu, jako když byli mladí, ale to v žádném případě neplatí pro všechny.

Starší dospělí by neměli cvičit

Udržování aktivity může zvýšit svalovou sílu, snížit tuk a zlepšit duševní zdraví. Někteří lidé si myslí, že jakmile dosáhnou určitého věku, nemá smysl cvičit, protože věří, že to nepřinese žádný užitek. To je další mýtus. Pravidelné cvičení může snížit riziko vzniku Alzheimerovy choroby a jiných forem demence.

Lidé by se však měli před zahájením nového cvičebního režimu poradit se svým lékařem. Například Národní zdravotní služba (NHS), že lidé s určitými omezeními souvisejícími s věkem, jako je osteoporóza, by se měli vyhýbat cvičení s velkým dopadem. Drtivá většina starších dospělých si však může dopřát nějakou formu fyzické aktivity.

Zdroje: healthline, BBC

Autor: Michaela Richterová
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu