Že bylinky dokážou nahradit i zubaře? Řepík určitě!

Řepík lékařský pomáhá hojit rány i ranky (například v ústech), pomůže vám při bolesti zubů nebo pálení v krku. Není těžké ho poznat, svým květenstvím připomíná diviznu. V přírodě ho najdete, stejně jako diviznu, na slunných stráních a mezích.

Zkuste to i na zahrádce

Řepík si můžete pěstovat i sami. Vyberte mu místo na sluníčku, nejlépe se hodí suťoviště, kamenné zídky či teplé okraje velkých skalek. K léčebným účelům se stříhá od června do září kvetoucí nať i s přízemními listy. Pokud si řepík chcete nasušit, je potřeba udělat to rychle, rostlinka je velmi náchylná k zapaření. Doporučuje se rozložit ji na síta a neobracet! Nebo můžete udělat malé svazečky a zavěsit je. Suchá nať se skladuje v uzavíratelných nádobách a musí být ve tmě!

Nať řepíku má silné protizánětlivé a vysušující účinky. Zlepšuje vylučování žluči i vody z těla, upravuje látkovou výměnu, podporuje činnost žaludku i střev, pomáhá také při angínách, zánětech močových cest a při ledvinových nebo žlučníkových kamenech. Pro zevní použití se připravují odvary, které pomáhají při zánětech v ústech, k léčbě odřenin a nejrůznějších kožních potížích jako jsou ekzémy a opruzeniny.

Z řepíku si můžete vyrobit:

Tinktura

1 díl nadrcené suché nati řepíku zalijte ve šroubovací sklenici 4 díly alkoholu. Skleničku nechte stát 2 až 3 týdny, přitom ji několikrát denně protřepejte. Poté sceďte a přefiltrujte přes plátno. Tinkturu můžete užívat vnitřně i zevně.

Čaj z řepíku

1 lžičku řepíku zalijte 250 ml vařící vody. ¼ hodiny nechejte louhovat v uzavřené nádobě a následně sceďte. Čaj popíjejte 2 x až 3 x denně, vždy si uvařte čerstvý!

Řepíkatý odvar

2 lžíce nati zalijte 300 ml vroucí vody a nechte chvilku povařit. Poté odstavte, přikryjte a nechte louhovat 20 minut. Potom sceďte a slijte. Odvar se může používat k výplachům, ke kloktání, lze ho nalít do lázně nebo jej použít jako obklad. Nálev je potřeba připravovat každý den čerstvý, druhý den už ztrácí své léčivé schopnosti.

Máte-li kromě bolestí zubů či v krku děti, které si často odřou kolena. Řepík vám zaručeně pomůže! Jen dejte pozor na předávkování, pokud jej budete používat dlouhodobě, obsah tříslovin, které jsou zodpovědné za dezinfekční účinky, mohou přivodit zácpy nebo ovlivnit menstruační cyklus.

Autor: Michaela Richterová
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu