Zelený zákal vás může připravit o zrak. Lze jeho vzniku předejít?

Někdy se vedou diskuse o tom, který smysl je pro náš život nejdůležitější. Pro většinu lidí je jím zrak. I proto je případná ztráta zraku velmi závažným problémem. Oči jsou poměrně citlivý orgán, který může být postižen řadou onemocnění či problémů, které mají následně negativní vliv na kvalitu našeho zraku. Jedním z nejobávanějších je tak zvaný glaukom neboli zelený zákal.

Zelený versus šedý zákal

Věšína lidí zná spíše jiný typ zákalu, šedý. Ten je ale v porovnání se zeleným zákalem mnohem méně závažný a dá se navíc ve většině případů poměrně snadno odstranit. Jedná se totiž „pouze“ o „zakalení“ čočky. Zelený zákal nesouvisí s čočkou, ale se zrakovým nervem, ve kterém dochází k úbytku vláken. Příčinou tohoto poškození je zvýšený nitrooční tlak.

Rizikové faktory

Tak jako u většiny potíží, které se zrakem souvisejí, pravděpodobnost zeleného zákalu vzrůstá s věkem. Kromě vyššího věku se k rizikovým faktorům, které mají negativní vliv na vznik glaukomu, počítá i dědičnost a určitá onemocnění, jako například cukrovka, vysoký tlak či vady zraku obecně. V neposlední řadě glaukom postihuje více ženy. Jak jsme již uvedli, při glaukomu dochází k poškození zrakového nervu. To má na svědomí vysoký tlak nitrooční tekutiny. Co se týká názvu zelený zákal, bylo odvozeno od toho, že v posledním stádiu nemoci má oko postiženého člověka nazelenalou barvu.

Zelený zákal nebolí

Bohužel, zelený zákal nemá téměř žádné příznaky, a tak se často stává, že se v tichosti vyvíjí po mnoho let, aniž by si dotyčný člověk čehokoli všiml. Až teprve v případě již poměrně pokročilého stádia onemocnění se mohou objevovat potíže typu mžitky před očima, výpadky zorného pole, zhoršené periferní vidění. V tom případě je nutná okamžitá návštěva lékaře, neboť v případě nesnížení očního tlaku může dojít až ke ztrátě zraku.

Prevence na prvním místě

Vzhledem k tomu, že zelený zákal nemá téměř žádné příznaky ani příčiny, které by se daly zásadně ovlivnit, je nejdůležitější prevence. Od čtyřiceti let se proto doporučuje pravidelně každý rok chodit na preventivní prohlídky k očnímu lékaři, který za pomoci přístroje nitrooční tlak změří. Důležité je na případný glaukom přijít co nejdříve. Zelený zákal totiž bohužel nelze vyléčit, jeho rozvoj lze ale zastavit. Nejčastěji se léčí speciálními očními kapkami, které nitrooční tlak účinně snižují.

Zdroj: glaucoma.org, medicinenet.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu