Žena se zvláštní vyrážkou navštívila lékaře, diagnóza všechny překvapila

Kožní léze a vyrážky jsou často příznaky alergií nebo nějakého podráždění, ale občas se vyskytne případ, kdy signalizují vážné zdravotní problémy. Přesně tak tomu bylo i v případě 73leté ženy, které lékaři podali šokující diagnózu.

Žena lékaře překvapila unikátností vyrážky

U ženy se vyskytla kožní vyrážka po celých jejich zádech, hýždích a stehnech. Celých 11 měsíců trvalo, než se se svědícím kožním úkazem odhodlala navštívit odborného lékaře. Vyrážky lékaři popisovali jako svědivé a prstencové skvrny s tmavými kruhy uprostřed, které spíše připomínaly topografickou mapu.

Léky nezabíraly, a dokonce se objevily nové symptomy

Pacientka byla zpočátku léčena prednisonem a antihistaminiky, ale její vyrážka zůstala beze změny. Dokonce se během následujících čtyř měsíců zhoršila, kdy se na kůži objevily červené a šupinaté boláky. Během této doby si také žena začala stěžovat na bolest břicha, zvracení a průjem.

Diagnózou byla rakovina konečníku

Lékaři ženě provedli hned několik testů a vyšetření, aby přišli na příčinu jejího stavu. Až po kolonoskopii zjistili, že žena má rakovinu konečníku fáze 2A. Ukázalo se, že vyrážka byla něco jako erythema gyratum repens – vzácná paraneoplastická vyrážka obvykle spojená s rakovinou prsu, plic nebo jícnu. Tento typ vyrážky je přirovnáván ke vzhledu dřeva nebo mramoru.

Nepřehlédněte: Muž si všiml podivných lézí na kůži, byla to rakovina.

Zajímavostí je, že se vyrážka nejčastěji vyskytuje u Kavkazanů a byla diagnostikována dvakrát častěji u mužů než u žen. Její nejčastější výskyt je u osob po sedmdesátém roku života a je jakousi několika měsíční předzvěstí rakoviny.

Jakmile si lékaři uvědomili, co se s pacientkou děje, okamžitě začali s léčbou pomocí chemoterapie a ozařování. Tři měsíce po určení diagnózy a zavedení léčby vyrážka významně vybledla a o osm měsíců později její rakovina zmizela.

zdroj: NEJM Group

Autor: Bára Králová
ZAVŘÍT