Žena trpí rakovinou plic 4. fáze, lékaři jí dávali devět měsíců na přežití, ona však stále žije dál

Amanda Nerstadová se právě přestěhovala z Chicaga do Knoxville v Tennessee, když začala cítit zvláštní tlak na hrudi. Myslela si, že je to známka stresu. Dva týdny na to, při běhu, jí zcela došel dech. Vzhledem k tomu, že chodila běhat pravidelně a nebyla žádným nováčkem, připadalo jí to velmi divné. Uvědomila si, že to může být příznak pneumonie neboli zápalu plic, což je mírná forma plicní infekce.

Amandu čekala řada vyšetření, která odhalila její diagnózu

Po víkendu se rozhodla navštívit svého lékaře, který ji poslal na rentgen. V nemocnici odhalili, že se na levé straně její plíce vyskytuje tekutina, ovšem nevěděli proč. Mysleli si, že má rakovinu vaječníků. Po sedmi dnech testování přišli s konečnou diagnózou, Amanda měla rakovinu plic ve 4. stadiu.

Prognózy lékařů nebyly moc optimistické

Bylo jasné, že Amanda musí ihned na operaci. Lékaři obvolali její nejbližší, kteří za ní ihned přijeli. Když se probudila z narkózy, její blízcí byli tam. Pro Amandu to bylo stále nepochopitelné, vždyť je mladá a nikdy nekouřila, dá se říct, že žila zdravým životním stylem, sportovala a zdravě se stravovala. O to horší bylo, když věděla, že je rakovina ve 4. fázi. Dávali jí maximálně devět měsíců života.

Lékaři po několika dnech zjistili, že její typ rakoviny plic je konkrétně ALK-pozitivní, což je forma rakoviny, jež je způsobena specifickou genetickou mutací, která by mohla být léčena cílenou terapií, namísto tradiční chemoterapie.

Čtěte také: Doktoři mu dávali 6 měsíců života. Muž svůj boj s vážnou nemocí ale nevzdal.

Amanda stále žije a doufá, že bude žít co nejdéle

Amanda tak začala s léčebným plánem užíváním alectinibu, perorální cílené terapie, jež zabraňuje šíření rakoviny, dvakrát denně. Z devíti měsíců se staly dva roky a Amanda stále žije. Samozřejmě, že se u ní občas vyskytnou vedlejší účinky, mezi které patří například bolest nohou a svalů, ale ta zmizí docela rychle. Svůj život žije přesně tak, jak byla zvyklá před diagnózou, změnil se jí pouze pohled na svět a na to, jak moc si váží každého dne, který může strávit se svou rodinou.

Článek byl zpracován na základě videa publikovaného na kanále
Hopkins Kimmel na platformě YouTube.

Autor: Michaela Richterová
ZAVŘÍT