Žena vyhledala lékařskou pomoc kvůli dásním, které připomínaly jahody

Lidské tělo dokáže překvapit v každém směru jak pacienty, tak i samotné lékaře. O tom může vyprávět i 42letá žena, které otekly dásně takovým způsobem, že připomínaly jahody. Ovšem za jejím zdravotním stavem stály další komplikace, které byly příčinou „jahodových dásní“. O co se přesně jednalo?

Bolest, krvácení dásní a z nosu bylo u ženy na denním pořádku celého půl roku

V roce 2017 se internetem začala šířit fotografie ženy, jejíž dásně svou strukturou připomínaly jahody. Žena navštívila dermatologa s tím, že asi šest týdnů trpěla velkými bolestmi, kdy jí začaly dásně přerůstat přes zuby. Tento stav doprovázelo i neustálé krvácení z nosu a nekrotické vředy na tváři – odumírající kůže.

Zánět dásní byl projevem jiné nemoci

Samotnému nadměrnému růstu dásní se říká hyperplasie dásní, která může být způsobena čtyřmi faktory. Tím prvním a nejběžnějším je špatná ústní hygiena. Dále ji mohou zapříčinit určité léky (například ty, které zabraňují záchvatům nebo co snižují krevní tlak), genetika nebo základní zdravotní stav.

Nepřehlédněte: Vytrhnuté zuby moudrosti aneb jak s ránou zacházet a čemu se vyvarovat?

Hyperplasie, která má vzhled jahody, je ve skutečnosti vzácným projevem také vzácného vaskulárního onemocnění. Onemocnění, které bylo v tomto případě diagnostikováno ženě, se nazývá granulomatóza s polyangiitidou. Je to stav, co způsobuje zánět cév. Lékaři ženě začali podávat cyklofosfamid, aby potlačil její imunitní systém.

Zdroj: Health

Autor: Michaela Richterová
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu