Život s cukrovkou aneb základní zásady, které byste měli dodržovat

Život s cukrovkou není žádný med, člověk se musí neustále mít na pozoru, co jí, kolik toho snědl, jaká je jeho hladina cukru v krvi. Jaké základní zásady by měl člověk při diabetes dodržovat?

Jezte zdravě

Jestliže trpíte cukrovkou, rozhodující a zásadní změnou každého postiženého touto nemocí, je změna jídelníčku, protože to, co jíte, výrazně ovlivňuje hladinu cukru v krvi. Svůj jídelníček byste měli podřídit konkrétnímu typu diabetes. Lékaři obecně doporučují se moc nepřejídat, dopřejte svému tělu pouze tolik jídla, aby bylo zasyceno. Vybírejte si spíše netučné a libové maso, spoustu zeleniny a ovoce, luštěniny a semínka s ořechy. Také omezte potraviny s vyšším obsahem tuku a cukru.

Pohyb

Pokud se pohybu vyhýbáte, je čas začít s tím něco dělat. Nemusíte hned běžet do fitka, stačí obyčejné delší procházky. Vaším cílem by mělo být 30 minut denní aktivity, při které se zapotíte a zadýcháte. Aktivní životní styl vám pomůže snížit hladinu cukru v krvi a také sníží riziko srdečních chorob. Nehledě na to, že pohyb je ideální bojovník proti stresu a nadváze.

Žádné cigarety

Cukrovka zvyšuje pravděpodobnost srdečních chorob, očních onemocnění, mrtvice, onemocnění ledvin, cév, poškození nervů a mnoho dalších. Pokud kouříte, vaše šance na onemocnění jednou z těchto chorob je ještě vyšší. Proto je dobré s cigaretami skoncovat.

V České republice bylo v roce 2016 evidováno více než 900 tisíc nemocných s diabetem, z nichž naprostá většina trpí diabetem 2. typu.

ČSÚ

Alkohol

I alkohol má velký vliv na hladinu cukru v krvi. Takže pokud se rozhodnete pít, nejdříve si zkontrolujte hladinu cukru v krvi, ať víte, na čem jste. Jestliže používáte inzulín nebo léky na cukrovku, nezapomeňte jíst, když pijete. Ženy by neměly mít více než jeden alkoholický nápoj denně a muži by neměli mít více než dva. Alkohol může rapidně zvýšit hladinu cukru v krvi. Také si hlídejte to, co pijete, protože ne všechny alkoholické nápoje mají stejný obsah cukru.

Při cukrovce byste pravidelně měli navštěvovat lékaře, který si vás bude zvát na prohlídky, aby zjistil, jestli se vaše hladina cukru nezvýšila, nebo naopak. Pokud vám navrhne další vyšetření, je to v pořádku, neprotestujte a nechte se vyšetřit.

Autor: Bára Králová
zavřít reklamu