Zlobí vás zuby modrosti? Kdy navštívit zubaře a jak probíhá ošetření

Odstranění zubů moudrosti nebo třetích stoliček je jedním z nejběžnějších chirurgických zákroků prováděných u každého zubaře. Zuby moudrosti rostou v zadní části dásní a jsou posledními zuby c řadě. Většina lidí má čtyři zuby moudrosti – jeden v každém rohu.

Zuby moudrosti obvykle dorůstají dásněmi během pozdního dospívání nebo počátku dvacátých let. Do této doby je dalších 28 dospělých zubů obvykle na svém místě, takže v ústech není vždy dost místa na to, aby zuby moudrosti správně rostly. Z důvodu nedostatku místa se zuby moudrosti mohou někdy objevit pod určitým úhlem nebo se zaseknout a objevit se jen částečně.

Kdy navštívit zubaře

Pokud zuby moudrosti způsobují silnou bolest, měli byste si domluvit schůzku se svým zubařem. Zkontroluje vaše zuby a poradí vám, zda je třeba je vytrhnout. V tomto případě vám obvykle provede rentgenové vyšetření úst. To mu dává jasnější pohled na polohu vašich zubů. Stejně jako u všech problémů se zuby je důležité navštívit zubaře co nejdříve, než čekat na pravidelnou zubní prohlídku.

Proč se zuby moudrosti trhají?

Zuby moudrosti se obvykle nemusí odstraňovat nezpůsobují žádné problémy. Někdy mohou zuby moudrosti ale způsobit zubní problémy. Potraviny a bakterie se mohou zachytit kolem okraje zubů moudrosti a způsobit hromadění plaku, což může vést k:

  • zubnímu kazu,
  • onemocnění dásní (nazývané také zánět dásní nebo periodontální onemocnění),
  • pericoronitis – když plak způsobí infekci měkké tkáně, která obklopuje zub,
  • zánět podkožních tkání,
  • absces – hnis ve vašich zubech moudrosti nebo v okolní tkáni v důsledku bakteriální infekce
  • cysty a benigní výrůstky – velmi zřídka se u zubu moudrosti, který neprorazil dásně, vytvoří cystu (otok naplněný tekutinou).

Mnoho z těchto problémů lze léčit antibiotiky a antiseptickými ústními vodami. Odstranění zubů moudrosti se obvykle doporučuje, pokud jiná léčba nefunguje. Zubaři a chirurgové se řídí schválenými pokyny pro odstraňování zubů moudrosti.

Jak se zuby moudrosti odstraňují

Zubař vám může odstranit zuby moudrosti nebo vás může odkázat na specializovaného chirurga k ošetření v nemocnici. Před operací vám bude obvykle vysvětlen postup a můžete být požádáni o podepsání formuláře souhlasu. Obvykle vám bude podána injekce lokálního anestetika, která znecitliví oblast kolem zubu.

Těsně před odstraněním zubu pocítíte určitý tlak, protože váš zubař nebo orální chirurg potřebuje rozšířit zubní jamku kýváním zubu tam a zpět. Někdy je nutný malý řez v dásni a před odstraněním může být nutné zub rozřezat na menší kousky.

Jak dlouho tento proces trvá?

Odstranění zubu moudrosti trvá od několika minut do 20 minut, výjimečně i déle. Po odstranění zubů moudrosti můžete mít otoky a nepohodlí uvnitř i vně úst. Občas jsou také viditelné mírné modřiny. Toto je obvykle horší po dobu prvních 3 dnů, ale může trvat až 2 týdny.

Možné komplikace

Stejně jako u všech chirurgických zákroků existují rizika spojená s odstraněním zubu moudrosti. Patří mezi ně infekce nebo opožděné hojení, které jsou pravděpodobnější, pokud během zotavení kouříte. Existuje také malé riziko poškození nervů, které může způsobit brnění nebo znecitlivění jazyka, spodního rtu, brady, zubů a dásní. To je obvykle dočasné, ale ve vzácných případech může být trvalé.

Foto: Pidalka44 – Vlastní dílo, Volné dílo, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=115609

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu