Žloutenka je jednou z nemocí, o které koluje celá řada mýtů. Které patří k nejčastějším?

Žloutenka neboli odborně hepatitida je zánět jater. Nejčastěji vzniká v důsledku virové infekce. Označení žloutenka vzniklo na základě nejčastějšího příznaku, zežloutnutí kůže, očního bělma i dalších sliznic. Jaké pověry a polopravdy o hepatitidě často kolují?

Všechny typy hepatitidy jsou stejné

To rozhodně není pravda. Jednotlivé typy hepatitidy se od sebe v mnohém liší. Hepatitida A neboli infekční žloutenka se přenáší především kontaminovanou vodou nebo potravinami, případně kontaktem s infikovanou osobou. Je běžná zejména v rozvojových zemích. K nejčastějším příznakům patří nevolnost, nechutenství, průjem, horečka, bolest břicha a žluté zbarvení kůže. Hepatitida B má většinou krátkodobý průběh, ale je známo, že může stát i chronickou, zejména u dětí. Mezi dlouhodobé následky hepatitidy B patří cirhóza, nebo dokonce rakovina jater. Virus se může přenášet nechráněným pohlavním stykem, injekčními jehlami či sdílením předmětů, jako jsou holicí strojky nebo zubní kartáčky. Příznaky jsou podobné jako u hepatitidy A, proti oběma typům existuje vakcína.

Hepatitida C se přenáší krví a může se přenést pouze kontaktem s kontaminovanou krví. Obvykle k tomu dochází sdílením jehel nebo jiného vybavení souvisejícího s drogami. Mnoho lidí, přibližně polovina nakažených, nevykazuje žádné příznaky. Chronická infekce hepatitidou C může vést ke zjizvení jater a cirhóze. Proti HCV neexistuje žádná vakcína.

Hepatitida je dědičná a může se přenášet z rodičů na děti

Žádný typ hepatitidy není dědičný, a nemůže se tedy dědit. Žloutenka typu B se sice může přenést z matky na dítě během porodu, ale je to způsobeno kontaktem s tělními tekutinami, nikoli genetickým faktorem. Přenosu ze strany matky lze zabránit, pokud dostane dávku imunoglobulinu do 12 hodin před porodem.

Hepatitida B vzniká z hepatitidy A a časem se vyvine v hepatitidu C

Hepatitidy A, B a C jsou způsobeny různými kmeny viru hepatitidy. Ačkoli některé příznaky mohou být podobné, každý z virů se přenáší jiným způsobem a má odlišné klinické projevy. Z jedné infekce do druhé přejít nikdy nemůže, může však dojít ke koinfekci. Pokud má pacient hepatitidu C, doporučuje se, aby se nechal očkovat proti hepatitidě A i B.

Pokud jste prodělali hepatitidu A, jste imunní i vůči jiným typům viru

Hepatitida A je v naprosté většině případů krátkodobá infekce. Většina lidí se obvykle uzdraví během několika málo týdnů od stanovení diagnózy. Osoby, které prodělaly hepatitidu A, mají celoživotní ochranu pouze proti HAV. Stále jsou ohroženi jinými kmeny viru.

Žloutenkou se můžete nakazit při líbání, podání ruky nebo pití ze stejného hrnku či láhve.

Při kontaktu s infikovanou osobou se hepatitidou lze nakazit pouze při intimním styku, jako je sdílení tělesných tekutin při nechráněném sexu, nebo kontaktu s krví.

 Zdroj: who.int, nec24.com, medicalnewstoday.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu